Aft adıyla da bilinen ağız yarası, günlük hayatta birçok insanın karşılaşabileceği durumlardan biridir. İnsanın yemek yemesine ve bir şeyler içmesine dahi engel olan ya da bunları yaparken canını acıtan ağız yarasının olmasında etkili birçok neden bulunmaktadır.

Bağışık sistemi zayıfladığında veya yeterli besin alınamadığında direkt ortaya çıkan ağız yarasının nedenlerinden sizler için bahsedeceğiz. Buna ek olarak ağız yarası nedenlerinin detaylı açıklamalarına da yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Çocuklarda Ağız Yarası Nedenleri

1-Soğuk Algınlığı vb. Hastalıklar: Çocukların bağışıklık sistemi, hastalıklarda oldukça zayıflamaktadır. Örneğin grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıklara yakalanan çocukların ağız çevresinde ve içerisinde çeşitli yaralar çıkabilmektedir.

2-Yetersiz Beslenme: Yetişkin bir kişi ile bir çocuğun bağışıklık sistemi aynı olmayacaktır. Gelişme evresinde olan bağışıklık sistemi; Kola ve fast food gıdalarla beslendiğinde ağızda ve farklı yerlerde yaralara neden olabilmektedir.

3-Yetersiz Uyku: Bir çocuğun saat 22:00 ile 02:00 saatleri arasında kesinlikle uyuması gerekir. Bu saatler arasındaki uyku, çocuk gelişimi için oldukça önemlidir. Bu saatler içerisinde uyumayan ve buna ek olarak yetersiz bir şekilde uyuyan çocuklarda ağız yarası sıkça görülebilmektedir.

Yetişkinlerde Ağız Yarası Nedenleri

1-Fiziksel Travmalar: Şiddetli bir ağız kazası yaşayan bir yetişkinde ağız yarası çıkabilmektedir. Bunların içerisinde: Yanağı ısırmak, ağız içerisinin bir cisim tarafından çizilmesi veya kesilmesi ve sıcak – soğuk içecekler tüketmesi yer almaktadır. Bu gibi travmalar ağızda yara oluşturabilir.

2-Gıdalar: Kişi tarafından tüketilen gıdaların hijyenik ortamda hazırlanmaması nedeniyle ağızda yara çıkabilir. Yenilen ve içilen gıdaların temizliğine büyük derecede önem gösterilmelidir.

3-Behçet Hastalığı: Doku hastalığı olan bu hastalık, vücutta yüksek oranda enfeksiyon olmasına neden olabilmektedir. Behçet Hastalığı nedeniyle oluşan iltihap, ağıza sıçramakta ya da bu hastalık direkt olarak ağızda oluşabilmektedir.

İlgili Link ; İmplant Nedir ?
4-Zayıf Bağışıklık Sistemi: Herkeste görülmese bile bazı kişilerde oluşan bağışıklık sistemi düşüklüğü, çocuklarda olduğu gibi yetişkinlerde de ağız yarasına neden olabilmektedir. Bu yüzden bağışıklık sistemini güçlendiren gıdalar tüketilmelidir.

5-Mide Mikrobu: Başta B12 eksikliği sebebiyle görülen mide mikrobu, ağız yarası nedenlerinden biridir. Çoğu kişide görülebilen mide mikrobu rahatsızlığı, sürekli olarak ağız yarası oluşturabilir. Bu sebeple olan aftın engellenebilmesi için mide mikrobunun doktor tarafından tedavi edilmesi gerekir.

Bütün bunlara ek olarak ağız yarası nedenleri arasında: Stres, sigara kullanımı, diş macunu, alerji ve hormon değişikleri de yer alır. Aft, doğal yollarla değil doktor tarafından tedavi edilmelidir. Aksi takdirde daha kötü sonuçlara yol açılabilir.

Cevap bırakın