Amalgam Dolgu Nedir?

Amalgam Dolgu Nedir?

Diş sağlığının korunmasına yönelik olarak birçok farklı dolgu çeşidi kullanılmaktadır. Bireylerin diş yapılarına göre farklı malzemeler kullanılarak yapılan diş dolguları, hasta bireyin alerji durumu, dişin bulunduğu konum, çürüğün kapladığı alan gibi faktörler göz önüne alınmak suretiyle yapılır. Kompozit, porselen ve amalgam dolgular kullanılarak yapılan uygulamalarda asıl amaç hastanın diş sağlığının tam bir koruma altına alınmasıdır.

Amalgam Dolgu Nedir?

Amalgam dolgu, Gümüş, Kalay ve Bakırın Cıva ile karıştırılması ile elde edilen bir dolgu malzemesidir. Karışımın büyük bölümünü ihtiva eden Cıvanın bu karışımdaki görevi, diğer metalleri birbirine bağlayarak dayanıklı bir malzemeye dönüştürmektir. Gümüş dolgu olarak da adlandırılan amalgam dolgu, özellikle çiğneme sırasında basıncın yoğun olduğu arka dişlere uygulanmaktadır. Uzun ömürlü ve uygun fiyatlarla yapılıyor olması amalgam dolguları önemli bir seçenek haline getirmektedir. Diğer dolgulara göre daha kısa sürede uygulanabiliyor oluşu da hasta konforu açısından önemli bir avantajdır.

Amalgam dolgu diğer dolgularla kıyaslandığında en uzun ömürlü dolgu maddesi olarak öne çıkmaktadır. Estetik kaygısı olmayan bireylerin daha fazla tercih ettiği bu tür dolgular gerekmediği sürece sökülmeden kullanılmalıdır. Diş dolgularında yaşanan en önemli sorun yıpranmadır, birçok farklı etken diş dolgularının kullanım ömürlerini etkiler. Her bir diş dolgusunun kendine has özellikleri olmasına rağmen, hasta beklentisi uzun ömürlü ve sağlıklı diş kullanımıdır.

Amalgam Dolgu Ömrü Ne Kadardır?

Amalgam dolgu diğer dolgulara oranla daha uzun ömürlü olmakla birlikte, nasıl kullanıldığı bir dolgunun ömrünü belirleyen en önemli faktördür. Bu sebeple dolgu yapılan dişlerin mümkün olabildiğince temiz tutulması ve özellikle dolgunun yapıldığı ilk günlerde sert şeylerin dolgu bölgesi tarafından çiğnenmemesidir. Kullanıma özen gösterildiği takdirde amalgam dolgu kullanım ömrü yaklaşık 5 ila 15 yıldır. Amalgam dolgu uygulamasını takip eden ilk dönemlerde kısa süreli sıcak-soğuk hassasiyeti yaşanmakla birlikte ilerleyen dönemlerde tam bir uyum içerisinde kullanılabilmektedir. Amalgam dolgu sonrasında,

  • Dolgu yapılan dişlerin birkaç saat kullanılmaması
  • Dolgu sonrası 24 saat süreyle sert veya kabuklu yiyecek tüketimine ara verilmesi
  • Uygulama sonrası 24 saat sonra yeni bir randevu ile polisaj işleminin yapılması gerekir.

İlgili Link; Porselen Kaplama

Amalgam Dolgu Zararları

Amalgam dolgu içerisinde farklı metaller ve cıva barındırdığı için tehlikeli olarak görülse de, dolguda kullanılan cıvanın sağlık sorunu oluşturabilecek bir etki göstermesi söz konusu değildir. Uygulama sırasında diğer metallerle bütünleşik hale gelen cıvanın kimyasal yapısı değişir ve zararsız bir madde haline dönüşür. Bu konuda yapılan klinik araştırmalara göre çiğneme ve öğütme sırasında açığa çıkan cıva miktarı, teneffüs yoluyla alınan havadaki cıva oranından ve yiyeceklerde bulunan miktardan çok daha düşük değerlerdedir. Pratik uygulamanın yanı sıra, sağlamlık, uygun fiyat ve sağlığa zararsız oluşuyla öne çıkan amalgam dolgular, diğer dolgulara oranla daha kısa süre içerisinde uygulanabildiği için hasta konforu açısından da önemli bir avantaja sahip bulunmaktadır.

Çiğnemeye ve farklı etkenlere karşı dayanıklılığı ile öne çıkan amalgam dolguların tek dezavantajı, gri metalik bir renge sahip olmalarıdır. Bu sebeple özellikle estetik beklentisi yüksek olan bireylerin önemli bir bölümü, amalgam dolguyu çoğunlukla arka dişlerde tercih etmektedir. Bir diğer özelliği de, diş yapısında farklı metaller bulunan bireylerde nadiren de olsa elektriklenmeye bağlı hassasiyet oluşturmasıdır. Bu tür duyarlılıkların devam etmesi durumunda farklı bir dolgu malzemesi kullanılarak yeniden bir restorasyon ihtiyacı ortaya çıkabilmektedir.

Amalgam dolgu kullanımı herhangi bir sorun teşkil etmemekle birlikte, cıvaya karşı alerjisi tespit edilmiş bulunan bireylerde kullanılmaması gerekir. Yaklaşık 150 yıldan beri kullanılmakta olan amalgam dolgular, günümüzde en uygun fiyat koşullarıyla temine dilebilecek ve en uzun süre yapısı bozulmadan kullanılabilmeye uygun dolgu uygulamasıdır. Kompozit dolguların dayanma ömrü 5 ila 10 yıl iken, amalgam dolgular 15 yıla varan sürelerle diş sağlığını korumakta ve sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.