Amalgam Dolgu Nedir?

Amalgam Dolgu Nedir?

Diş sağlığının korunmasına yönelik olarak birçok farklı dolgu çeşidi kullanılmaktadır. Bireylerin diş yapılarına göre farklı malzemeler kullanılarak yapılan diş dolguları, hasta bireyin alerji durumu, dişin bulunduğu konum, çürüğün kapladığı alan gibi faktörler göz önüne alınmak suretiyle yapılır. Kompozit, porselen ve amalgam dolgular kullanılarak yapılan uygulamalarda asıl amaç hastanın diş sağlığının tam bir koruma altına alınmasıdır.

Amalgam Dolgu Nedir?

Amalgam dolgu, Gümüş, Kalay ve Bakırın Cıva ile karıştırılması ile elde edilen bir dolgu malzemesidir. Karışımın büyük bölümünü ihtiva eden Cıvanın bu karışımdaki görevi, diğer metalleri birbirine bağlayarak dayanıklı bir malzemeye dönüştürmektir. Gümüş dolgu olarak da adlandırılan amalgam dolgu, özellikle çiğneme sırasında basıncın yoğun olduğu arka dişlere uygulanmaktadır. Uzun ömürlü ve uygun fiyatlarla yapılıyor olması amalgam dolguları önemli bir seçenek haline getirmektedir. Diğer dolgulara göre daha kısa sürede uygulanabiliyor oluşu da hasta konforu açısından önemli bir avantajdır.

Amalgam dolgu diğer dolgularla kıyaslandığında en uzun ömürlü dolgu maddesi olarak öne çıkmaktadır. Estetik kaygısı olmayan bireylerin daha fazla tercih ettiği bu tür dolgular gerekmediği sürece sökülmeden kullanılmalıdır. Diş dolgularında yaşanan en önemli sorun yıpranmadır, birçok farklı etken diş dolgularının kullanım ömürlerini etkiler. Her bir diş dolgusunun kendine has özellikleri olmasına rağmen, hasta beklentisi uzun ömürlü ve sağlıklı diş kullanımıdır.

Amalgam Dolgu Ömrü Ne Kadardır?

Amalgam dolgu diğer dolgulara oranla daha uzun ömürlü olmakla birlikte, nasıl kullanıldığı bir dolgunun ömrünü belirleyen en önemli faktördür. Bu sebeple dolgu yapılan dişlerin mümkün olabildiğince temiz tutulması ve özellikle dolgunun yapıldığı ilk günlerde sert şeylerin dolgu bölgesi tarafından çiğnenmemesidir. Kullanıma özen gösterildiği takdirde amalgam dolgu kullanım ömrü yaklaşık 5 ila 15 yıldır. Amalgam dolgu uygulamasını takip eden ilk dönemlerde kısa süreli sıcak-soğuk hassasiyeti yaşanmakla birlikte ilerleyen dönemlerde tam bir uyum içerisinde kullanılabilmektedir. Amalgam dolgu sonrasında,

  • Dolgu yapılan dişlerin birkaç saat kullanılmaması
  • Dolgu sonrası 24 saat süreyle sert veya kabuklu yiyecek tüketimine ara verilmesi
  • Uygulama sonrası 24 saat sonra yeni bir randevu ile polisaj işleminin yapılması gerekir.

İlgili Link; Porselen Kaplama

Amalgam Dolgu Zararları

Amalgam dolgu içerisinde farklı metaller ve cıva barındırdığı için tehlikeli olarak görülse de, dolguda kullanılan cıvanın sağlık sorunu oluşturabilecek bir etki göstermesi söz konusu değildir. Uygulama sırasında diğer metallerle bütünleşik hale gelen cıvanın kimyasal yapısı değişir ve zararsız bir madde haline dönüşür. Bu konuda yapılan klinik araştırmalara göre çiğneme ve öğütme sırasında açığa çıkan cıva miktarı, teneffüs yoluyla alınan havadaki cıva oranından ve yiyeceklerde bulunan miktardan çok daha düşük değerlerdedir. Pratik uygulamanın yanı sıra, sağlamlık, uygun fiyat ve sağlığa zararsız oluşuyla öne çıkan amalgam dolgular, diğer dolgulara oranla daha kısa süre içerisinde uygulanabildiği için hasta konforu açısından da önemli bir avantaja sahip bulunmaktadır.

Çiğnemeye ve farklı etkenlere karşı dayanıklılığı ile öne çıkan amalgam dolguların tek dezavantajı, gri metalik bir renge sahip olmalarıdır. Bu sebeple özellikle estetik beklentisi yüksek olan bireylerin önemli bir bölümü, amalgam dolguyu çoğunlukla arka dişlerde tercih etmektedir. Bir diğer özelliği de, diş yapısında farklı metaller bulunan bireylerde nadiren de olsa elektriklenmeye bağlı hassasiyet oluşturmasıdır. Bu tür duyarlılıkların devam etmesi durumunda farklı bir dolgu malzemesi kullanılarak yeniden bir restorasyon ihtiyacı ortaya çıkabilmektedir.

Amalgam dolgu kullanımı herhangi bir sorun teşkil etmemekle birlikte, cıvaya karşı alerjisi tespit edilmiş bulunan bireylerde kullanılmaması gerekir. Yaklaşık 150 yıldan beri kullanılmakta olan amalgam dolgular, günümüzde en uygun fiyat koşullarıyla temine dilebilecek ve en uzun süre yapısı bozulmadan kullanılabilmeye uygun dolgu uygulamasıdır. Kompozit dolguların dayanma ömrü 5 ila 10 yıl iken, amalgam dolgular 15 yıla varan sürelerle diş sağlığını korumakta ve sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir.

Amalgam Dolgu Zararları

Amalgam Dolgunun Avantajları Nelerdir?

Amalgam dolgular dünya genelinde en yaygın dolgu türüdür. Bu tür dolgular, gümüş, bakır, kalay ve çinko gibi metallerin bir karışımından yapılırlar. Amalgam dolgular 10 yıla kadar dayanabilir ve diğer dolgu türlerine göre daha ucuzdur. Ancak zamanla dişleri lekeleyebilirler.

Çoğu durumda, diş çevresinde lekelenme ve birikme nedeniyle 8-10 yıl sonra amalgam dolgularınızı değiştirmeniz önerilmektedir. Ancak onları yerinde bırakmanın daha iyi olduğu bazı durumlar vardır. Bütün bu bilgiler ışığında amalgam dolguların beraberinde önemli kazanımları getirdiğini de rahatlıkla ifade edebiliriz;

  • Dayanıklıdırlar
  • Kolay lekelenmezler
  • Daha az maliyetlidirler
  • Dişin şeklini ve görünümünü düzeltirler

Görüldüğü üzere amalgam dolgular söz konusu olduğu zaman karşımıza çok sayıda farklı avantaj çıkmaktadır. Esasında amalgam dolguların üst düzeyde bir etkiye sahip olması, bu uygulamaların sıklıkla talep edilmesini de mümkün kılar. Öyle ki amalgam dolguların 150 yıl boyunca kullanılan bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Amalgam dolguların avantajlarına gelince! İşte detaylar!

Amalgam Dolgular Dayanıklıdır

Amalgamlar çok dayanıklıdır ve 10 ila 20 yıl arasında sürebilir. Dişlerinize iyi bakarsanız, daha uzun süre dayanmaları mümkündür. Amalgam dolguların mukavemet gücü oldukça fazladır. Amalgamlar, kırılmadan veya parçalanmadan çiğneme kuvvetlerine dayanacak kadar güçlüdür. Bu onları ısırma yüzeyleri, çiğneme kenarları ve azı dişleri gibi çiğneme basıncının en yüksek olduğu alanlar için ideal kılmaktadır.

Amalgam dolgular her şeyden önce dayanıklı ve uzun ömürlüdürler. İyi yerleştirilmiş bir amalgam dolgu, bozulmadan veya değiştirilmesi gerekmeden 20 yıl veya daha fazla dayanabilir. Bu da amalgam dolguların uzum ömürlü bir kullanım özelliğine sahip olmasını mümkün kılar.

Amalgam Dolgular Kolayca Lekelenmezler

Kompozit reçine dolgular ve diş renginde seramik (porselen) kronlar kadar kolay lekelenmezler. Bu, amalgam dolgu yapıldıktan sonra gülümsemenizin daha uzun süre daha beyaz görüneceği anlamına gelmektedir. Amalgam dayanıklı, güçlü ve kullanımı kolaydır. Amalgamlar uzunca bir süredir diş çürümelerini tedavi etmek ve çürüme veya kaza sonucu zarar görmüş dişlerin şeklini eski haline getirmek için kullanılmaktadır.

Amalgam Dolgunun Avantajları Nelerdir?

Amalgam Dolgular Daha Az Maliyetlidir

Porselen kronlardan veya kaplamalardan daha ucuzdurlar. Bu, diş beyazlatma veya porselen kaplamalar gibi kozmetik diş hekimliği hizmetlerinden tasarruf etmek, ancak yine de gülümsemenizin görünümünü iyileştirmek istiyorsanız, onları ideal kılar.

Amalgam dolguları yerleştirme için özel aletler gerektirmez. Amalgam dolgular diş forsepsleri, eğeler ve aynalar gibi basit aletler kullanılarak elle yerleştirilebilir. Bu da amalgam dolguları; diş uygulamaları sırasında iğnelerden kaçınmak isteyen hastalar için ideal kılar.

Dişin Şeklini ve Görünümünü Düzeltirler

Amalgam dolgular veya dental amalgam, dişin şeklini, gücünü ve görünümünü düzeltmeye yardımcı olabilir. Amalgam dolgular genellikle yoğun çürüklerin olduğu, büyük boşlukların olduğu veya dişin çatladığı veya kırıldığı durumlarda kullanılır.

Amalgam Dolgular Kozmetik Bir Görüneme Sahiptir

Kozmetik görünüm konusunda amalgam dolgular idealdir. Amalgam dolgular birçok tonda olduğundan, doğal diş renginizle tam olarak eşleştirilebilirler. Böylece gülümsemenizle kusursuz bir şekilde uyum sağlarlar!

Amalgam dolgular genellikle dişlerinizdeki boşlukları tedavi etmek ve dişlerinizin hasarlı veya çürük bölgelerini eski haline getirmek için kullanılmaktadır. Bu dolgular ayrıca dişlerinizdeki çatlak ve talaşları onarmak için de kullanılabilir.

Amalgam dolgular 150 yılı aşkın bir süredir kullanılmaktadır ve günümüzde hala diş hekimleri arasında popüler bir seçimdir. Güçlü ve dayanıklıdırlar.  Diş rengindedirler! Bu yüzden gülümsemenizin geri kalanıyla uyum sağlarlar. Bu, ilk önce onlara söylemediğiniz sürece, kimsenin amalgam dolgunuz olduğunu fark etmeden yıllarca yaşayabileceğiniz anlamına gelir!

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.