Birçok kişinin günlük hayatta en çok karşılaştıkları sağlık sorunlarından birisi de çene kemiği erimesi sorunudur. Çene kemiği erimesi ağız ve diş problemlerine bağlı olarak ortaya çıkan sorunlardan birisidir. Ayrıca çene kemiği erimesi kişilerin estetik görünümlerini de düşürmektedir. Dolayısıyla kişiler de ciddi düzey de özgüven problemlerine yol açacaktır. Aynı zaman da kişilerin çiğneme kaslarında da problemlere yol açacaktır.

Çene Kemiğindeki Erime Nasıl Belli Olur?

Diş etiyle ilgili problemlerin başlaması; çene kemiğinin habercisi olabilmektedir. Bununla birlikte sıklıkla diş etlerinde kanamaların meydana gelmesi de çene kemiğindeki erimenin habercisi olarak karşımıza çıkar. Unutmamak gerekir ki çene kemiğindeki erimeye dair belirtiler önemsenmezse çok daha büyük problemler yaşamak da kaçınılmaz olur. Bütün bu bilgiler ışığında çene kemiği erimesi belirtileri konusunda bilgi sahibi olmak her zaman önemlidir!

Çene Kemiği Erimesi Belirtileri Nelerdir?

Çene kemiğinin en belirgin belirtisi dişlerde çürümedir. Kişinin dişleri çok hızlı bir şekilde ardı ardına çürür. Kişinin yeme ve içme sırasında zorluk yaşaması da belirtilerden bir tanesidir. Çene kemiği tedavisi sağlanmadığı takdirde kişiler de ciddi boyutlar da kilo kaybı problemi yaşanacaktır. Kişinin erimeye bağlı olarak yüzünde değişik bir görünüm bozukluğu oluşabilir. Çene kemiği problemi yaşayan bireyler de psikolojik problemlerde ortaya çıkmaktadır.

Çene Kemiği Erimesi Nedenleri?

Çene kemiği erimesinin birçok problemi bulunmaktadır. Çene kemiği erimesinin nedenleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Diş çekimi sonrası implant tedavisinin uygulanmaması
  • Diş kökü çevresinde oluşan kist oluşumları
  • Dişlerde oluşan bakteriyel enfeksiyonlar
  • Diş kökün de oluşabilecek tümör benzeri problemler
  • Periondititis hastalığı
  • Dişleri yüksek düzeyde sıkma hastalığı
  • Hatalı şekilde kalitesiz yapılan dolgu işlemleri
  • Diş gıcırdatma problemi


Yukarıdaki sayılan problemler çene kemiği erimesin de doğrudan rol oynamaktadır. Yukarıdaki bazı alışkanlıklardan kurtulmak çene kemiği erimesinin önüne geçecektir.

Çene Kemiği Erimesi Nasıl Tedavi Edilir?

Günümüzde çene kemiği erimesinin tedavisi bulunmaktadır. Çene kemiği erimesi sorununun en kesin tedavisi cerrahi operasyondur. Yapılan cerrahi operasyonlarla diş implant operasyonuyla çene kemiği erimesi durdurulmaktadır. Çene kemiği erimesinde ayrıca Box yöntemi de uygulanmaktadır. Box yöntemiyle çene kemiği problemi ortadan kaldırılmaktadır.

İlgili Link ; Ağız Koruyucusu Nedir, Nasıl Kullanılır

Çene Kemiği Erimesi Nasıl Önlenir?

Çene kemiği erimesini önlemek oldukça basittir. Çene kemiği erimesinin önlenmesi için mutlaka ağız ve diş sağlığını korumanız gerekmektedir. Dişlerinizi fırçalamaya özen göstermeniz gerekir. Aynı zaman da bazı alışkanlıklardan vazgeçilmesi gerekmektedir. Diş gıcırdatma, diş sıkma alışkanlıklarınızı mutlaka bırakmanız gerekmektedir. Ayrıca ağzınızda bulunan çürük dişlerin mutlaka tedavisi yaptırılması gerekir.

Çene kemiği erimesi günümüz de bireyler de sık rastlanan sağlık problemlerinden birisidir. Dolayısıyla mutlaka ağız ve diş sağlınıza gerek özeni göstermeniz gerekmektedir. Geren özen ve tertip gösterildiği takdirde çene kemiği erimesi problemiyle karşılamamış olursunuz.

1 yorum

Cevap bırakın