Çarpık dişlerin çıkmasında en önemli etken genetik ve bebeklik zamanında ebeveynler tarafından uygulanan yanlışlıklardır. Diş, hayatımızda bizi temsil eden bir etkendir. Çocuklarda diş çarpıklığı şikayetleri genellikle, yapılan yanlış alışkanlıklardan oluşmaktadır.

Çarpıklığın nedeni genetik ise diş konusunda çocuklarınızı sürekli kontrol altına alın ve bir diş doktorundan yardım almanızda çok fayda vardır. Düzenli kontroller sonucunda erken tedavi başlatırsınız ve gelişim çağında düzelmesi daha kolay olur.

Süt Dişlerinize Dikkat Edin

Süt dişlerimiz, yerine gelecek kalıcı dişler için hazırlıktır. Kalıcı dişlerin düzgün çıkması için süt dişlerinize çok iyi bakmanız gerekmektedir. Süt dişleriniz kalıcı dişlerin çıkması gerektiği zamanda çıkmazsa çarpıklığı tetikler. Çocuklarda diş çarpıklığı oluşmaması için çocuğunuzun ağız ve diş bakımına çok dikkat edin.

Çocuklarınızı dişlerine dikkat etmesi konusunda çok ilgili olmalısınız. Dişlerine sert maddeler ile sıkmamalıdır. Dişlerine zarar verecek hiçbir şey yapmamalıdır. Dişleri kırılır ise buda dişlerin çarpık ve ya yamuk çıkmasına neden olur.

Süt dişleri dökülme zamanı kendi dökülmelidir. Sizin zorlamamanız gerekmektedir. Aksi takdirde gene çarpıklık, yamukluk oluşabilir. Süt dişleriniz düştükten sonra boş kalan yeri diliniz ile oynamanızda çarpıklığa ve yamukluğa neden olur.

Beslenme alışkanlıkları da dişlerinizin sağlığı için önemlidir. Dişlerinizi çürütecek ya da çok sert şeyler yiyerek zorlamakta dişlere zarar vermektedir. Diş ağrısı dayanılmaz bir ağrı olduğu için özenli bir şekilde bakmanız ve dikkat etmeniz gerekir. Her gün dişlerinizi en az 2 kere fırçalayın, sabah ve gece yatmadan önce fırçalamak ağızda kalan yemekleri vs. tarzı kalıntıları temizlemek çürümeyi engeller.

Ama sadece fırçalamak yararlı olmaz, yediklerimize dikkat etmeniz gerekir. Çürütmeyi hızlandıracak yiyecekleri sürekli tüketmeniz durumunda dişleriniz çabucak çürüyecektir.

Çarpıklığı Düzeltmek İçin Uygulanacak Tedaviler

En çok başvurulan yöntem diş teli ve şeffaf düzeltici plaklardır. Tedavi yöntemleri her diş yapısına göre değişir. Uygulanan tedavi süreci düzelmelere göre tedavi süreleri değişiklik gösterir. Çocuklarda diş çarpıklığı fark edildiği zaman hemen bir doktora gidilmesi gerekir. Diş çarpık veya yamuk çıkmasından kaynaklı diğer dişlere baskı yapar ise dayanılmaz diş ağrıları çıkar.

Tedavileri ağırlaşır ve çocuklarınız aşırı ağrılar çekmek zorunda kalır. Çocuklarda diş çarpıklığı birçoğunda görülmektedir. Dişler sadece bizi rahatsız etmez, kurduğumuz arkadaşlıkta, ikili ilişkilerde de sorun yaratabilir…

Diş çarpıklığı çocukluk döneminde oluşur ve tedavi edilmediği zaman ömür boyunca aynı şekilde devam eder. Kendi kendine düzelmesi mümkün değildir. Diş çarpıklığı ve yamukluğu her yaşta tedavisi yapılabilecek bir sorundur. Sadece yaş küçük olduğunda daha gelişim devam ettiği için düzelmeleri daha kolay olacaktır, yaş büyük olursa gelişim durduğu için daha ağrılı ve uzun bir süreçte düzelme görülebilir…

İlgili Link: Süt Dişleri

Tedavileri düzgün takip edip kontrolleri düzenli şekilde ilerletir iseniz dişlerinizin durumu hakkında her bilgiyi bilmiş olup ona göre davranabilirsiniz. Buda tedavi sürecini olumlu yönde etkiler çocuklarda diş çarpıklığı başladığı an itibariyle diş ve diş etlerinde şekil değişikliği olmaya başlayacaktır. Ağız yapınız komple değişecek ve yamuk çarpık çıkan dişler şekil bakımından da sizi rahatsız etmeye başlayacak buda hayatınızı bir nebze olsa da olumsuz etkileyecektir.

Bu durumlarda aşırı rahatsız olan insanlar hemen tedaviye başlamak için doktorlar ile görüşmeye başlamaktadır. Çocuklar ise bu kararı yalnız başına alamayacakları için çocuklarınızın düşüncelerine de önem verin. Büyüklerde ve çocuklarda diş çarpıklığı genel sağlık açısından pek olumsuz sonuç yaratmasa da görünüş açısından rahatsız edici durumlar olduğu için kişiler doktor yardımı almak istiyorlar…

Cevap bırakın