Çocuklarda diş çürümesinin nedenleri arasında ilk olarak karşımıza ağız içerisinde biriken bakteriler çıkar. Bunun yanında farklı nedenlere bağlı olarak diş çürümelerinin de meydana gelmesi mümkündür. Çeşitli belirtilere bağlı olarak ortaya çıkan bu çürümeleri önlemek ve çocukların daha sağlıklı dişlere sahip olmasını sağlamak mümkündür.

Çocuklarda Diş Çürümesinin Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda meydana gelen diş çürükleri birtakım belirtiler ile kendini gösterir. Bu belirtilerden yola çıkarak diş çürümelerini tespit etmek ve gereken tedaviyi uygulamak için ilk adımı atmak mümkün olur. Peki, çocuklarda diş çürümesinin belirtileri nelerdir? daha yakından bakalım.

 • Genel olarak dişlerde beyaz lekeler meydana gelir. Ayrıca beyaz lekelerin görülmesi diş minesinin bozulmaya başladığı anlamını taşır. Bu durum ise çocukların dişlerinde erken hassasiyete neden olabilir.
 • Ayrıca dişlerde erken dönemde boşlukların görülmesi de çürüme belirtileri arasında yer alır. Bu boşluklar genelde açık kahverengi bir renk tonuna sahiptir.
 • Bunların yanı sıra kavitede derinleşme görülür. Koyu kahverengiden siyah renge bir dönüş söz konusudur.

Çocuklarda Diş Çürümesinin Nedenleri Nelerdir?

Çocuklarda diş çürümesine neden olan faktörler arasında ilk olarak karşımıza bakteriler çıkar. Karbonhidrat içerikli yiyeceklerin çok fazla tüketilmesi ki bunlar şeker ve nişasta içerikli yiyeceklerdir, bakteri oluşumuna neden olur. Bu yiyecekler arasında ise;

 • Süt
 • Soda
 • Kuru üzüm
 • Şeker
 • Kek
 • Meyve suları
 • Tahıllar
 • Ekmek

yer alır. Ağzı içerisinde yaşayan bakteriler yukarıda saymış olduğumuz bu yiyeceklerin değiştirilmesini sağlar ve asitli hale getirir. Bunun ardından ise besin, bakteri, asit ve tükürük birleşimi sonucunda ise dişlere yapışan ve adına plak denilen bir madde oluşturur. Belirli bir zaman sonra ağızda bakteri kaynaklı oluşan asitler diş minesi üzerinde yer ve boşlukların görülmesine yol açar. Bu durum ise çocuklarda diş çürümesini meydana getirir.

Çocuklarda Diş Çürümesini Önlememin Yolları


Çocuklarda diş çürümesini önlemek için ilk olarak dikkat edilmesi gereken dişlerin çıkmasının hemen ardından fırçalamaya başlamaktır. Florür içerikli bir diş macunu ile günde en az 2 defa çocukların dişlerinin fırçalanması çürümelerin önüne geçer. Ayrıca çocuklarda 2 yaşından itibaren dişler günlük olarak düzenli bir şekilde fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır.

İlgili Link: Çocuklarda Süt Dişlerindeki Çürüklükler ve Tedavi Şekli

Dengeli bir beslenme diş çürüklerinin engellenmesinde etkili olur. Bu nedenle yapışkan ya da şekerli besinlere bir sınırlama getirilmesi doğru olur. Bunların yanı sıra şeker içerikli içeceklerin azaltılması ve daha az içmelerinin sağlanması gerekir. Diğer yandan çocuklarda diş macunu kullanımı 3 yaşına kadar pirinç tanesi büyüklüğünde, 3 yaşından sonra ise bezelye büyüklüğünde olmalıdır.

Cevap bırakın