Çocuklarda görülen diş gıcırdatması bruksizm olarak adlandırılmaktadır. Çocuklarda genel olarak görülen bu durumun bazı tedavi yolları bulunuyor. Diş dizilimini ve diş sağlığını kötü olarak etkileyen bu duruma acil olarak müdahale edilmelidir. Aksi taktirde erken diş kaybına ve diş diziliminin çarpıklaşmasına neden olmaktadır. Çocuklarda diş gıcırdatması sorusunu sıklıkla karşımıza çıkar. Bundan dolayı da bu tarz sorunların çözümüne yönelik olarak çok sayıda farklı yöntem ve tekniğin başarılı bir şekilde uygulandığını ifade etmek de mümkündür.

Bruksizm çocukların genel olarak dişlerini birbirlerine sürtmesine denmektedir. Diş gıcırdatma olarak adlandırılan bu durum genel olarak uyku sırasında görülmektedir. Sık rastlanan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu probleme bağlı olarak baş, boyun ve çene ağrısı görülebilmektedir. Aynı şekilde dişlerin hassasiyetini de etkilemektedir. Bundan dolayı şayet çocuğunuzda diş gıcırdatma sorunu varsa, mutlaka bu sorunun tedavi edilmesi için bir doktora başvurmalısınız!

Diş Gıcırdatma Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur?

Diş gıcırdatma problemi bazı vitaminlerin eksikliğinde daha sık görülebilmektedir. Düzensiz beslenme ile meydana gelecek B5 vitamini eksikliği bu problemi tetiklemektedir. Yanlış beslenme ve stres faktörü özellikle diş gıcırdatma problemini daha da büyütmektedir. Bu noktada özellikle kalsiyum konusunda zengin besinlerin tüketilmesi önerilmektedir. Böylece diş yapısının da güçlendirilmesi mümkün hale gelmektedir.

Kalsiyum ve magnezyum mineralleri de dikkat edilmesi gereken diğer minerallerdir. Bu vitaminleri içerek besinleri tüketerek ve yanlış beslemeden kaçınarak rahatsızlıktan büyük ölçüde korunabilmektedir. Aynı şekilde mide rahatsızlıkları ve çocuğun anti depresan kullanması diş gıcırdatma problemini tetikleyebilmektedir. Düzenli beslenme ve mental olarak sağlıklı kalınması sonucunda bu problemden büyük ölçüde korunabilirsiniz.

İlgili Link: Çocuklarda Diş Çarpıklığı Nedenleri ve Tedavisi

Bebeklerde Diş Gıcırdatma Neden Olur?

Tam olarak tanısı konulamayan diş gıcırdatma problemi çocuklarda sık rastlanan bir problemdir. Genel olarak bu problem çocukların diş çıkarma evresinde görülmektedir. Stres ve acıya bağlı olarak problemin tetiklendiği düşünülmektedir. Stres faktörü de bu problemi büyük ölçüde etkilemektedir. Bebeklerde diş gıcırdatmasının farklı nedenleri olabilir. Bu durum çene yapısıyla da ilgili olabilir.

Aynı şekilde bilinçaltında meydana gelen problemler ve travmalar da diş gıcırdatma problemini tetikliyor olabilir. Buna bağlı olarak çocuğun aile yaşantısı ve yaşadığı stres faktörleri incelenmelidir. Mental olarak sağlıklı olan bir çocukta diş gıcırdatma problemi çok daha nadir görülmektedir. Yine de bu problemin önüne geçemiyorsanız ağız sağlığı ve çene yapısı konusunda bir dişçiden yardım alabilir veya gece plağı kullanmayı deneyebilirsiniz. Gece plağı diş gıcırdatma ve diş sıkma problemlerini ortadan kaldırmaktadır.

Bebeklerde Diş Gıcırdatma Nedenleri?

Bebeklerde görülen diş gıcırdatma problemi genel olarak yeni çıkan dişlerden kaynaklanmaktadır. Bebeklerin yeni çıkan dişlere alışması ve ağız yapısının oturması sırasında bu tarz diş gıcırdatması görülebilmektedir. Aynı şekilde kaşınan diş eti ve bebeğin stres yaşaması gibi durumlarda diş gıcırdatmasına sebep olmaktadır.

Bebeklerde görülen diş gıcırdatması problemi tamamen doğal bir süreç olduğundan dolayı endişelenilmesi gereken bir durum oluşturmamaktadır. Çeşitli egzersiz oyuncaklarından yararlanılarak çocukların stresten korunması sağlanabilir ve bu süreç çok daha kolay bir şekilde atlatılabilmektedir. Böylece diş gıcırdatma sorunun üstesinden gelinmesi de mümkün olmaktadır.

Gece Uyurken Diş Sıkma Nasıl Önlenir?

Gece uyurken diş sıkma problemi ile karşı karşıyaysanız ilk olarak stres faktöründen olabildiğince uzak olmalısınız. Gece uyurken rahat düşünceler içerisinde bulunmayı ve gün içerisinde yaşadığınız problemlerden uzak kalmayı unutmayınız. Bu sayede çok daha rahat bir şekilde uyuyabilirsiniz. Buna bağlı olarak çene kaslarınız çok daha gevşek olacak ve diş sıkma problemi ortadan kalkacaktır.

Mental olarak bu problemin üstesinden gelemiyorsanız bir ağız koruyucusu kullanabilirsiniz. Gece plağı olarak adlandırılan bu ürün dişlerinizin birbirine kenetlenmesini önlemektedir. Bu sayede sabah uyandığınızda rahatsız edici baş ağrılarından kurtulmuş olursunuz. Yanlış hizalanmış çarpık dişlere sahipseniz diş teli kullanarak dişlerinizin yapısını düzeltebilirsiniz. Diş sıkma olayı çarpık çene yapısı yüzünden de meydana gelebilmektedir.

Aynı şekilde hormonlarınızı yanlış etkileyebilecek kafein ve alkolden uzak durarak diş sıkma probleminizden kurtulabilmeniz de mümkündür. Hormonlarınızdan kaynaklı bir diş sıkma problemi yaşadığınızı düşünüyorsanız kesinlikle kahveyi ve alkollü içkileri hayatınızdan çıkarmalısınız. Bu tip içecekler vücudunuza stres bindirerek gece uyku problemleri yaşamanızı da sağlayabilmektedir.

Cevap bırakın