Çocuklarda Süt Dişlerindeki Çürüklükler ve Tedavi Şekli

Çocuklarda Süt Dişlerindeki Çürüklükler ve Tedavi Şekli

Özellikle çocuklarda süt dişlerindeki çürükler can sıkıcı bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Tam da bu noktada çocuklardaki süt dişlerindeki çürüklerin tedavisi devreye girmektedir. Ağızda bulunan bakteriler, şekerli yiyecekler ve dişlerin doğru temizlenmemesi ağızda asit oluşturmaktadır.

Zamanla bu asitler dişlerin mineral dokusunu bozarak diş çürüğünün başlamasına neden olmaktadır. Diş çürüğü, yalnızca yetişkinlerin problemi değildir. Çocuklarda da diş çürüğü problemi oldukça yaygındır.

En geç 1 yaşını dolduran çocukların dişleri çıkmaya başlamaktadır. Dişler çıktıktan sonra anne ve babalar düzenli olarak “bebek diş temizleme aparatları” ile çocuklarının dişlerini temizlemelidirler. Çocuklar 2 yaşını doldurduğunda ise artık her şeyi yiyip içebileceklerdir.

Bu süreçte anne ve babalar çocuğun diş temizliğinde dikkatli olmalıdırlar. Süt dişler zamanla düşerek yerine yeni ve kalıcı dişler çıkacaktır. Ancak bu, süt dişlere önem verilmemesi anlamına gelmiyor. Süt dişler çıkacak olan yeni dişlerin şeklini de belirlerler.

Çocuklarda süt dişlerinde ki çürüklükler çıkacak olan yeni dişlerin de sağlıksız olmasına neden olabilir. Bu nedenle süt dişlere de en az kalıcı dişler kadar önem verilmelidir. Süt dişleri zamanla düştüğü için önemsiz olduğu düşünülmemelidir. Süt dişi çürüklükleri işitme ve konuşma problemlerine de yol açabilir.

Unutmayalım ki düzenli diş hekimi ziyareti oldukça önemlidir. Çocuğunuzun mutlaka 1 yaşından önce ilk randevusunu gerçekleştiriniz. Sonrasında ise düzenli kontrollerle çocuğunuzun diş sağlığını koruyunuz.

Süt Dişi Çürüğü Nasıl Önlenebilir?

Öncelikle anne ve babalar çocuklarının diş temizliğini düzenli olarak yapmalıdırlar. Çocukların ağız bakımlarına sadece dişleri çıktından sonra değil, dişleri çıkmadan önce de diş etleri temizliği ile başlanmalıdır. Süt dişi çürüğü nasıl önlenebilir?

Dişler çıktıktan sonra diş macunu kullanmadan bebek diş fırçalama aparatı ile bebeklerin dişleri dikkatli bir şekilde temizlenmelidir. Bebekler biraz daha büyüdüklerinde ise dişlerini diş fırçası ile fırçalayabilirsiniz.

Ancak bu süreçte bebeğinizin diş macununu yutmaması ve tükürmeyi biliyor olması gerekir, bu da bebeğiniz iki yaşında ya da daha büyük olduğu bir dönemde mümkündür. Bebeğiniz için diş macunu kullanırken florür içermemesine çok dikkat ediniz!

Çocuğunun biraz daha büyüdükten sonra florür içeren bir diş macunu kullanabilirsiniz. Çocuklarda florür içeren diş macununu ise çocuğunuz biraz daha büyüdükten sonra veya diş hekiminiz uygun gördüğü bir yaşta kullanabilirsiniz. Peki, süt dişlerde tedavi şekli nasıldır?

İlgili Link: Bonding Nedir, Nasıl Uygulanır

Süt Dişlerde Tedavi Şekli

Bebeğinizin diş çürüğü beyaz nokta şeklindeyse, çürük çok ilerlememiş demektir. Diş hekiminiz dışarıdan müdahale ile yani florür verniği ile bebeğinizin dişlerini kurtarabilir. Bu en iyi ihtimal olan erken teşhistir. Ancak her zaman bu kadar şanslı olamayabiliriz. Süt dişlerde tedavi şekli değişiklik gösterebilir. Burada tedavi sürecine dair en net yanıtı diş hekiminiz verecektir. Zira süt dişlerinin çürüklerinin tedavi edilmesi söz konusu olduğu zaman karşımıza son derece hassas bir süreç çıkmaktadır.

Eğer çürük biraz daha ilerlemiş ve pulpayı içeriyorsa maalesef bu durumda bebeğinizin dişine dolgu işlemi yapılması gerekebilir. Ve bir de hiç istemediğimiz ama çocukluk döneminde çok fazla karşılaştığımız bir diğer durum olan, aşırı ilerlemiş diş çürükleri vardır. Bu durumda dişin çekilmesi gerekebilir. Diş hekiminize başvurarak bebeğinizin ihtiyacı olan en iyi tedaviyi alabilirsiniz.

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.