Diş ağrısı nedeniyle çoğu insan bir kere de olsa doktora başvurmuştur. Doktora başvurmadan önce ağrının nedeni bilinmeden birçok kişi tedaviyi kendi yapmaya çalışır. Fakat ağrının kaynağı bilinmediği için çözüme ulaşmakta imkansız olacaktır. Uzman diş hekimi tarafından muayene edilmeyen dişin ağrı nedenini öğrenmek oldukça zordur.

Çünkü; Diş çürük görünüyor olabilir fakat farklı nedenlerden de ağrı oluşturabilir. Bu yüzden diş ağrısı olduğunda kesinlikle doktora gidilmeli ve gerekli işlemler yaptırılmalıdır. Halk arasında bilinen yöntemler ile tedavi yapılmaya çalışılmamalıdır.

Diş ağrınıza neden olabilecek 14 neden konusunu çoğu kişi tarafından büyük bir merak konusu olmaktadır. Herhangi bir diş ağrısı oluştuğunda hastanın vakit kaybetmeden diş hekimine başvurması gerekir. Aşağıda yer alan liste, diş ağrınıza neden olabilecek 14 neden başlığına uygun olarak sıralanmıştır. Bu gibi sıkıntılarınız varsa ya da bunları fazla yapıyorsanız, dikkatli olmanız gerekir.

1- Çürük

2- Diş Fırçalamamak

3- Diş Etinin Zarar Görmesi

4- 20’lik Diş

5- Diş Minesinin Zarar Görmesi

6- Sert Besinler Yemek

7- Fazla Kahve Tüketimi

8- Dentin Hassasiyeti

9- Sinüzit

10- Sigara Kullanmak

11- Aşırı Soğuk – Sıcak İçecekler İçmek

12- Diş Eti Hastalıkları

13- Diş Arasına Besin Kaçması

14- Bozuk Diş Yapısı

Çürük Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Çürük diş ağrısı nasıl geçer? Sorusu, dişlerine yeterli bakım yapmayan herkesin sorduğu sorular arasında yer almaktadır. Her birey, düzgün diş fırçalama tekniklerini bilmeli ve günde en az 2 kere dişini fırçalamalıdır. Bu sayede çürük oluşmasının önüne geçileceği gibi aynı zamanda birçok diş ağrısı da engellenebilir.

Eğer ağzınızda çürük bir diş bulunuyorsa, bu dişin ağrısını engellemek için kesinlikle bir diş hekimine görünmeniz gerekir. Diş hekimi tarafından ağzınızın ve dişlerinizin ilk muayenesi yapıldıktan sonra, dişe uygulanacak tedaviye karar verilir.

İlgili Link ; Diş Çekimi Sonrası Ağrı Nedenleri

Diş ve çevresi hastanın acı çekmemesi adına ilk olarak lokal anestezi uygulanır. Uyuşturulan dişte bulunan çürük, tamamıyla temizlenir. Ardından dişte bir boşluk oluştuğu için bu boşluğun kapatılma işlemi olan dolguya geçilir. Dolgu sayesinde çürükten kurtulan diş, aynı zamanda daha sağlam bir yapı kazanır.

Diş Ağrısını Engellemek İçin Yapılması Gerekenler

Halk arasında kulaktan kulağa yayılan bilgileri uygulamak dişinize ve vücudunuza daha çok zarar verebileceği gibi dişi kaybetmenize de neden olabilir. Bu yüzden dişiniz ağrıdığında kesinlikle diş üzerine Aspirin koymamanız önerilir.

Diş ağrısının başlıca nedeni çürük olduğu için diş fırçalama ve diş ipi kullanımı ihmal edilmemelidir. Bu yöntemler sayesinde dişlerin arasında herhangi bir besin artığı kalmayacak ve çürüme büyük oranda engellenecektir.

Buna ek olarak 20’lik diş sebebi ile de diş ağrısı oluşması mümkündür.

20’lik diş ağrısı”nın başlıca çözümü doktora gitmek olacaktır. Bazı durumlarda cerrahi işlem ile alınması gereken bu dişin ağrısı, oldukça fazlaysa ve azalmıyorsa kesinlikle bir hekimin yardımına başvurulmalıdır.

Cevap bırakın