Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma

Herkesin hayali bembeyaz bir gülüşe sahip olmaktır. Çünkü sağlıklı ve beyaz dişler estetik açıdan oldukça önemlidir. Fakat bazılarının genetik olarak dişleri sarıdır bazılarının da gün içerisinde yiyip içtiklerinden dolayı dişleri zamanla sararır. Bununla beraber dişler düzenli olarak fırçalanıp ağız bakım suları ile temizlense bile hayal edilen beyazlık elde edilmez. İşte bu durum özgüvenimizi derinden etkiler. Bizler de mutsuzluğa sürüklenmemek adına diş beyazlatma arayışlarına gireriz.

Fakat bu arayışa geçmeden önce bilmeliyiz ki dişlerin sararmasına neden olan faktörleri ortadan kaldırırsak diş beyazlatma süreci daha olumlu sonuçlanır. Örneğin günlük olarak tüketilen yiyecekler ve çay, kahve, meyve suyu, şarap gibi içecekler dişlerin zamanla sararmasına neden olur. Bununla birlikte sigara kullanımı sonucunda da dişlerin doğal beyazlığı gölgelenir. İşte öncelikle dişlerin sararmasına dışardan etkisi olan faktörleri hayatımızdan çıkarmalıyız. Sonrasında ise daha medikal yöntemleri değerlendirebiliriz. Diş beyazlatma yöntemi ile diş rengi birkaç tona kadar açılabilmektedir. Son yıllarda oldukça popüler bir hale gelmiştir.

Hekim eşliğinde yapılabildiği gibi hastanın kendisi de bu işlemi gerçekleştirebilir. Diş beyazlatma işlemi gerçekleştirilirken kullanılan maddeler oksijen açığa çıkarır ve ağartma işlemi gerçekleştirilir. Fakat bilinmelidir ki diş beyazlatma işlemi ağız sağlığına dikkat eden bireyler üzerinde uygulanmalıdır. Çünkü bu işlem kozmetik bir işlemdir ve herkes için uygun değildir. Bu işlemin kimlere uygulanabileceğine ise diş hekimi karar vermektedir. Hekim kontrolünde olmayan diş beyazlatma yöntemleri de mevcuttur.

Eczanelerden temin edilen macunlar, gargaralar da diş beyazlatmada etkilidir. Bunun için de eczacınıza danışmanız gerekmektedir. Fakat bu tarz ürünlerin beyazlatma oranı düşük olmakla beraber kalıcılığı da oldukça kısa sürelidir. Diş hekimleri bu tarz ürünleri genellikle hekim kontrolündeki diş beyazlatma işleminin sonrasında tavsiye etmektedirler. Siz de diş hekiminizden kendi diş renginizle ve uygulanacak diş beyazlatma yöntemiyle ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş yüzeyindeki sararmayı gidermek amacıyla çeşitli yollara başvurulmaktadır. Öncelikle beyazlatıcı diş macunları kullanılarak bu sararmanın kontrol altına alınıp alınmadığına bakılmalıdır. Fakat genellikle dişlerin derin tabakalarına nüfuz etmedikleri için sadece yüzeysel lekeler üzerinde etki gösterirler. Bu etki ise anlık ve geçicidir. Bu tarz macunlar diş tonunu sadece bir tona kadar açabilmektedirler. Bununla birlikte beyazlatıcı jeller ve bantlar da kullanılmaktadır. Bu jelleri hasta fırça yardımıyla diş yüzeyine sürerek diş beyazlatma işlemini gerçekleştirir.

İlgili Link: Apseli Diş Tedavisi

Bu işlem yaklaşık iki hafta sürmektedir. Bant işlemi de dişlerin üzerine yapıştırılarak uygulanmaktadır. Bu işlemler başta anlık bir etki gibi görünse de dört ayın sonunda nihai sonuç elde edilmektedir. Fakat bilinmelidir ki hekim kontrolünde olmayan bu beyazlatma işlemleri hastaya tavsiye edilmemektedir. Çünkü hasta kullanılan ürünün içerik bilgisine sahip değildir.

Ev Tipi Diş Beyazlatma Sistemleri: Diş hekiminin desteklediği beyazlatmadır. Öncelikle diş hekimi hastanın diş ölçüsünü alır ve şeffaf bir ağız plağı hazırlar. Hekim tarafından hastaya bu plakların nasıl kullanılması gerektiği anlatılır. Bu plaklar hasta tarafından dört hafta kadar kullanılır. Her hafta hekim kontrolüne gidilir. Fakat sonuç her hastada değişiklik göstermektedir. Çünkü her hastanın dişindeki lekelerin yoğunluğu ve dişinin açılma tonu farklıdır.

Ofis Tipi Beyazlatma Sistemleri: En hızlı sonuç veren işlemdir. Seans öncesinde hastadan diş temizliği yapması istenir. Sonrasında dişi üzerine sürülecek ajanın etkisinden korumak için koruyucu jeller sürülür. Beyazlatıcı ajanlar doğrudan dişin üzerine uygulanır. Beraberinde ışık ve ısı kullanılır. Sonuç yaklaşık bir saatlik uygulama sonucunda elde edilir. Uygulama genellikle iki ya da üç seans yapılmaktadır.

Seans sonunda hastadan renklendirici gıdalardan ve çay kahve gibi diş rengini değiştiren içeceklerden uzak durması istenir. Diş beyazlatma işlemlerinden sonra hastalarda hassasiyet oluşabilmektedir. Bu hassasiyetlerin giderilmesi için çeşitli diş macunları ve ağız bakım suları kullanılabilmektedir. Kendinize en uygun diş beyazlatma yöntemi için diş hekiminizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Diş Beyazlatma İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dişlerin estetik duruşu görünümüne dikkat eden kişiler için oldukça önemlidir. Dişlerin sararması kişilerde psikolojik rahatsızlıklara dahi sebep olabilmektedir. Evde uygulanacak yöntemler geçici bir etki gösterse de hekim eşliğinde gerçekleştirilen beyazlatma işlemi ile daha kalıcı sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu işlemleri gerçekleştirirken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Evde doğal yollarla diş beyazlatma işlemlerinde en çok kullanılan ürünlerden biri karbonattır.

Fakat karbonat doğru kullanılmadığında diş minesine zarar vermektedir. Bu tip doğal yöntemleri uygulamadan önce bir diş hekimine danışmanız tavsiye edilmektedir. Hekim kontrolünde yapılan diş beyazlatma yöntemlerinde ise bu işlemin nasıl gerçekleştiğiyle ilgili bir ön araştırma yapmanız önemlidir. Hekiminizden kullanılan maddeyle ilgili detaylı bilgi isteyebilirsiniz ve herhangi bir alerjiniz olup olmadığı konusunu da araştırabilirsiniz. Diş beyazlatma işlemi gerçekleştirildikten sonra ise dikkat edilmesi gereken farklı hususlar vardır. Hastalarda genellikle hassasiyet görülmektedir fakat bu durum geçicidir.

İlgili Link: Ağız Kanseri

İlk gün ağrı oluşabilmektedir. Bunun için ağrı kesici kullanılabilir. Birkaç gün boyunca soğuk ve sıcak yiyecek içeceklerden kaçınılmalıdır. Sigara, çay, kahve, şarap gibi diş rengini değiştiren ürünlerden olabildiğince uzak durulmalıdır. Özellikle diş beyazlatma işleminden sonraki birkaç gün kesinlikle kullanılmamalıdır. Bununla birlikte kullanılan diş macunu da oldukça önemlidir. Diş beyazlatma etkisini artıracak bir diş macunu tercih etmeniz kalıcı beyazlık açısından oldukça önemlidir. Günde iki kere dişler fırçalanmalı ve ağız bakımı yapılmalıdır.

Bunlar yapıldığı sürece diş beyazlığı kalıcı hale gelmektedir. Bu kurallara uyulmadığı sürece diş beyazlığı sürede eski haline dönecektir. Dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken bir diğer husus da şudur. Diş beyazlatma işlemi, süt dişlerinde yapılmamaktadır. Ayrıca hamilelik döneminde de diş beyazlatma işlemi yapılmamaktadır. Uygulanacak olan işlem için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir.

Diş Beyazlatma Ücretleri

Bazı yapısal bozukluklar diş rengi farklılığına yol açmaktadır. Anne karnındayken maruz kalınan ilaçlar ya da günlük kullanımda diş renginin değişmesine sebep olacak yiyecek ve içecekler de dişlerin sararmasına neden olmaktadır. İçilen sudaki flor miktarının dahi dişler üzerinde etkisi olduğu bilinmektedir. Dişlerdeki renklenmeler ikiye ayrılmaktadır. İç renkleme daha çok anne karnında oluşan yapısal bozukluklardan kaynaklıdır. Giderilemeyen lekelerdir. Dış renklenme ise çay, kahve, şarap, sigara gibi dış etmenlerden dolayı oluşmaktadır.

Bu lekelerden kurtulmak daha kolaydır. Bu iki tip lekelenme için farklı tedavi süreçleri gerekmektedir. Diş beyazlatma işlemine karar veren hastaların gözettiği en önemli hususlardan biri kuşkusuz uygun fiyattır. Bundan dolayı da en iyi hizmetin en uygun fiyatta alınabileceği bir hekime başvurmanız oldukça önemlidir. Son yıllarda yaygınlaşan diş beyazlatma işlemleri için hekimin uygun gördüğü tedavi sürecine göre de farklı ücretlendirmeler uygulanmaktadır. Diş beyazlatma ücretlerinde genellikle sabit bir fiyat bulunmamaktadır.

Ortalama 500 TL ile 3000 TL arasında fiyat değişikliği görülebilmektedir. Bu fiyat aralığı diş hekiminizin hangi tedaviyi uygulayacağına göre değişmektedir. Diş hekiminiz lazer ile diş beyazlatma yöntemini uygun görürse de fiyatlandırma buna göre değişir. Diş hekimi diş renginizi belirledikten sonra uygulanacak seans sayısı da bu duruma göre belirlenmektedir. Diş beyazlatma yöntemlerinde her hekim kendi tarifesini belirler ve buna göre ücret alır. Bundan dolayı fiyat konusunda net bir rakam söylenememektedir.

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.