Diş eti ağrısı, diş etlerinin iltihaplanması nedeniyle ortaya çıkan yaygın bir sorundur. Birçok nedenden kaynaklanabilir, ancak en yaygın olanı periodontal hastalıktır. Diş eti ağrısına diş ağrısı veya yaralanma da neden olabilir. Diş eti ağrısı şiddetli ve bazen dayanılmaz olabilmektedir. Bu ciddi bir sorunun göstergesidir, bu nedenle bu sorunu yaşarsanız hemen diş hekiminize başvurmalısınız. Ancak bu sayede diş eti ağrısından kurtulmanız mümkün olacaktır.

Diş eti ağrısının en yaygın nedeni diş etlerinde oluşan bir enfeksiyondur. Kırmızı, şiş diş etleriniz varsa, bunun nedeni dişlerinizde plak birikmesinin neden olduğu bir enfeksiyon olabilmektedir. Plak, düzenli olarak fırçalama ve diş ipi ile temizlenmezse diş çürümesine yol açabilecek bakterilerden oluşan yapışkan bir filmdir.

Plak tedavi edilmezse plak sertleşerek tartar haline gelebilmektedir. Ayrıca bu tarz sorunların evde diş fırçası ve diş ipi ile dişlerinizden çıkarılması zor olabilir. Tartar oluşumu diş etlerinizi tahriş ettiğinden fırçalandığında veya diş ipi kullanıldığında kolayca iltihaplanmalarına ve kanamalarına neden olabilecektir. Bu da diş eti ağrısını tetikleyecektir. Peki, diş eti ağrısı nasıl geçer? İşte detaylar!

Diş Eti Ağrısı Nasıl Geçer?

Herhangi bir diş eti ağrısı çekiyorsanız, mutlaka bu durumu önemsemelisiniz. Kimi zaman diş eti rahatsızlığınız varsa, bunun farkında olmayabilirsiniz. Diş eti hastalığı ilerleyene kadar herhangi bir belirtiye neden olmaz.  Burada aşağıdaki belirtileri dikkate almanız her zaman önerilmektedir;

 • Diş eti kanaması
 • Diş eti çekilmesi
 • Gevşek dişlerin oluşması
 • Yiyecek veya ağız kuruluğu ile ilgisi olmayan ağız kokusu
 • Diş ipi kullanırken veya fırçalarken diş eti ağrısı veya hassasiyeti
Diş Eti Ağrısı Nasıl Geçer

Ağız kokusu diş eti hastalığının ilk belirtisi olabilir. Diş eti hastalığınız varsa diş etleri kızarır ve şişer ve dişlerinizi veya diş ipinizi fırçalarken kanayabilir. Ayrıca diş etlerinizin hassaslaştığını da fark edebilirsiniz. Bazı durumlarda, diş eti hastalığı olan kişiler, diş etleri çok şiştiğinden, dişlerinin arasını etkili bir şekilde temizlemek için ağzını yeterince geniş açmakta zorlanabilirler.

Çenenizde sinüs enfeksiyonuna veya yüz enfeksiyonuna neden olan bir enfeksiyon varsa diş eti hastalığı baş ağrısına neden olabilir. Buna perikoronit veya akut perikoronit denir. Bu sorunlar çok ağrılı ve rahatsız edici olabilir. Diş eti ağrısının geçmesini istiyorsanız, tuzlu su gargarası yapabilirsiniz. Yine ağrının bulunduğu bölgeye buz küpü uygulayabilirsiniz. Esasında yöntemlerin tamamı geçicidir. Diş eti ağrısının kalıcı bir şekilde giderilmesi için mutlaka hekiminizle görüşmelisiniz.

Diş Eti Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Diş eti ağrısının çeşitli nedenleri vardır. Bu noktada diş eti ağrısı nedenleri aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

 • Dişlerdeki kırıklar
 • Diş eti hastalıkları
 • Diş etlerinde enfeksiyonlar
 • Diş çürüğünden kaynaklı boşluklar

Diş eti ağrısı diş hastalıklarının bir işareti olabilir. Ayrıca diş çürümesi, kırık diş ve hatta diş apsesi) neden olabilir. Diş ağrısı, çenenizden geliyormuş gibi hissedebilmekle birlikte aslında dişlerden gelmektedir. Genel olarak diş eti hastalıkları diş ağrısı çekmenize neden olacaktır. Diş çürüğünden kaynaklanan diş boşlukları da diş eti rahatsızlıklarına neden olmaktadır.

Kırık bir diş veya kırık dolgu diş eti ağrısına neden olabilmektedir. Ayrıca Apseli bir dişler de diş etinde ağrı hissetmenizi tetikleyecektir. Diş etlerinde kanama veya enfeksiyon sorununun varlığıyla birlikte çene eklemlerini ve çeneyi hareket ettiren kasları içeren bir bozukluklar da diş eti ağrılarına neden olmaktadır. Diş eti ağrısı, diş ağrısı veya diş ağrısı olarak adlandırılan yaygın bir sorundur. Diş etlerinde keskin, bıçaklama, zonklama veya yanma hissi olarak tanımlanabilir veya donuk bir ağrı veya baskı gibi hissedilebilmektedir.

Diş eti ağrısı, diş çürümesi ve diş eti hastalığı dahil olmak üzere herhangi bir sayıda faktörden kaynaklanabilir. Yakın zamanda diş implantları taktırdıysanız veya geceleri dişlerinizi gıcırdatıyorsanız da rahatsızlık hissedebilirsiniz. Bazı insanlar patlamış mısır taneleri veya buz küpleri gibi sert bir şeyi çiğnerken diş etlerinde ağrı hissederler. Bu trigeminal nevralji olarak bilinir ve yüzünüzdeki yiyecekleri çiğnemekten ve yutmaktan sorumlu olan sinirlerin yaralanmasından kaynaklanabilir.

Diş Eti Ağrısına Ne İyi Gelir?

Düzenli olarak diş eti ağrısı çekiyorsanız, semptomlarınızı hafifletmeye ve genel ağız sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilecek tedavi seçenekleri hakkında diş hekiminize danışmalısınız. Diş eti ağrısı, diş etlerinin iltihaplandığı ve şiştiği bir durumdur. Bakteri, travma veya altta yatan başka bir durumdan kaynaklanabilir. Burada anlık olarak diş eti ağrısının giderilmesi için birkaç yöntem işe yaramaktadır.

Diş Eti Ağrısına Ne İyi Gelir?

Tuzlu suyla gargara yapmak; diş eti ağrısına iyi gelebilmektedir. Ayrıca diş eti bölgesine uygulanan buz küpünün de ağrının giderilmesine etkili olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Bununla birlikte karanfil ya da zerdeçal da diş eti ağrısının giderilmesi noktasında etkili olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Ayrıca diş etinizin ağrıyan bölgesine papatya çayı da uygulayabilirsiniz.

Bütün bu bilgiler ışığında diş eti ağrısının giderilmesi noktasında faklı tekniklerin devreye girdiğini rahatlıkla ifade edebiliriz. Ancak evde uygulanabilecek yöntemler diş etinin geçici olarak ağrımasına engel olacaktır. Bundan dolayıdır ki şayet diş eti ağrısı çekiyorsanız mutlaka diş hekiminizde görünmenizde fayda vardır. Böylece uygun teknik ve yöntemler sayesinde diş eti rahatsızlığınızın tedavi edilmesi de mümkün olacaktır.

Diş Eti Rahatsızlığınız Olduğunu Nasıl Anlarsınız

Diş eti ağrısı yaşamanızın birçok nedeni vardır. En yaygın neden muhtemelen kötü ağız hijyeni ve diş ipi eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca baharatlı yiyecekler veya soğuk içecekler yediğinizde diş eti ağrısına neden olan hassas dişlere sahip olabilirsiniz. Burada diş eti rahatsızlığı sorununu yaşıyor olmanızı erken bir dönemde fark etmeniz tedavi sürecini de olumlu yönde etkilemektedir. Bu noktada diş eti rahatsızlığı sorunun belirtileri aşağıdaki gibidir;

 • Kırmızı, şiş veya hassas diş etleri
 • Düzensiz renkli veya kabarık görünen diş etleri
 • Doğal diş minenizin bir kısmının veya tamamının kaybı
 • Dişlerinizi fırçalarken veya diş ipi kullanırken diş etlerinde kanama oluşması

Diş eti hastalığı, ağzınızı etkileyen yaygın bir durumdur. Dişlerde oluşan ve diş etlerini tahriş edebilen ve zarar verebilen plaklardan kaynaklanır. Diş eti hastalığınız varsa, ağzınız iltihaplanır ve tahriş olur ve sıcağa ve soğuğa daha duyarlı olabilir. Ayrıca ağız kokusu diş eti kanaması veya gevşek dişleriniz olabilmektedir. Diş eti hastalığı genellikle ağrılı değildir. Ancak tedavi edilmezse ağzınızda ve vücudunuzun başka yerlerinde başka sorunlara yol açabilir. Tedaviyi ne kadar erken alırsanız, genel sağlığınız için o kadar iyidir. Diş eti hastalığı tedavisi, diş etlerinin iltihaplanmasını azaltmaya ve dişlerin etrafındaki diş etlerine ve kemiklere daha fazla zarar gelmesini önlemeye odaklanmaktadır.

Cevap bırakın