Diş Eti Hastalığı Nedenleri

Diş Eti Hastalığı Nedenleri

Diş eti hastalığı nedenleri ve belirtileri hakkında birtakım bilgiler vereceğimiz bu yazımızda sizler de diş etki hastalıkları konusunda detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Ağız ve diş sağlığının yetersiz kaldığı durumlarda çok sık görülen diş eti hastalığı, tedavi edilmediğinde daha ciddi sorunların oluşmasına neden olur. Bu nedenle diş eti hastalığının erken teşhisi ve tedavisi oldukça önemli bir konumda yer alır.

Diş Eti Hastalığı

Diş eti hastalığı, genel tanımı ile diş eti iltihabı olarak karşımıza çıkar. Bu iltihaplanmalar diş eti çizgisi boyunca devam eder. İltihaplanmanın daha ileri boyutlara ulaşması halinde dişleri destekleyen ve çevreleyen kemik bu durumdan etkilenir. Diş eti hastalığı kendi içerisinde bazı aşamalardan oluşur. Bu aşamalar aşağıdaki gibidir;

 • Diş eti iltihaplanması (Gingivit ya da jinjivit)
 • Periodontit
 • İlerlemiş Periodontit

Diş Eti Hastalığı Neden Olur ?

Diş eti hastalığının görülmesinde çeşitli etkenler öne çıkar. Yetersiz ve dengesiz beslenmeden ağız ve diş sağlığına gerekli önemin verilmemesine kadar pek çok faktör diş etlerinde çeşitli sorunların meydana gelmesine neden olur. Genel olarak baktığımızda ise diş eti hastalığının nedenleri aşağıdaki gibidir;

 • Genetik yatkınlık
 • Sigara kullanımı
 • Stres
 • Kötü beslenme ve obezite
 • Vitamin eksiklikleri
 • Sert yapılan diş fırçalama
 • Gebelik dönemindeki hormonal değişiklikler
 • Yanlış ve kalitesiz yapılan diş protezleri
 • Lösemi, iskorbüt ve diyabet gibi rahatsızlıklar
 • İlaç kullanımı

Diş Eti Hastalıkları Nasıl Önlenir?

Diş eti hastalığı ile diş eti çizgilerinde oluşan iltihaplanma, zamanla ilerleme gösterebilir ve bunun ardından daha ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Hatta meydana gelen iltihaplanma diş kaybına dahi yol açabilir. Bu nedenle diş eti hastalığına karşı gerekli önlemleri almak ve böyle bir sorunla karşı karşıya kalmamak için yapılması gerekenlerin neler olduğunun bilinmesi önem arz eder. Peki, diş eti hastalıkları nasıl önlenir? daha yakından bakalım.

 • Her gün düzenli olarak dişlerin fırçalanması öncelikli koşuldur. Günde en az 3 defa dişlerin düzenli bir şekilde fırçalanması tavsiye edilir.
 • Bunun yanında diş ipi kullanımı da aynı şekilde ağız ve diş sağlığı açısından önemli bir konumda yer alır. Diş ipi ile dişler arasında bulunan ve fırçanın ulaşamadığı besin artıklarını temizlemek mümkün olur.
 • Ayrıca antibakteriyel gargaralar ile ağızda oluşan plaklar yok edilebilir. Bu nedenle diş fırçalamadan sonra etkili bir gargara ile ağzı çalkalamak gerekir.
 • Belirli aralıklar ile ağız ve diş sağlığı kontrolü yaptırmak ve dişlerin son durumunu uzman bir hekime göstermek alınması gereken önlemler arasında yer alır. Ayrıca dişlerin rutin kontrolleri olası diş eti hastalıklarının erken teşhis edilmesine de yardımcı olur.
 • Dişlerde oluşabilecek diş taşlarının belirli periyotlar ile temizletilmesi yine önem arz eder.

Ağız içerisinde periodontal hastalıkları önlenmenin yolu dişlerin ve diş etlerinin sağlıklı olmasından geçer. Bu nedenle diş eti hastalığı ile karşı karşıya kalmamak için hem günlük hem de genel ağız ve diş hijyeninin sağlanması gerekir. Ağzı ve diş bakımının yetersiz olması ve yanlış yapılması diş eti hastalıkları başta olmak üzere farklı sorunların da ortaya çıkmasına neden olabilir.

İlgili Link : Yirmilik Diş Eti Çekilmesi

Diş Eti Hastalıkları Tedavisinde Hastaların Bilmesi Gerekenler
Genel olarak bakıldığında diş eti hastalıkları diş etlerinde meydana gelen iltihaplanma ile başlar. Bu iltihabın ortaya çıkmasında en önemli faktör ise diş plaklarıdır. Diş plakları ise zamanla diş taşlarının oluşmasına neden olur. Diş taşlarının pürüzlü bir yapıya sahip olmasından dolayı plaklar diş taşları üzerinde kolayca tutunur ve varlıklarını devam ettirir. Bunun ardından ise enfeksiyon ilerler ve diş eti hastalıklarında daha ciddi sonuçlar ortaya çıkar.

Diş taşlarının temizlenmesi ve kaliteli bir ağız ve diş bakımı yapılması diş eti hastalıklarını önleme konusunda yapılması gereken uygulamaların başında gelir. Bu nedenle tedavi sonrasında meydana gelebilecek kanamalarda dikkatli olmak gerekir. Tam olarak kanamanın nerede olduğu ve nedeni belirlenmelidir.

Ayrıca diş eti kanaması meydana geldiği anlarda dahi dişlerin fırçalanmasına özen gösterilmelidir. Diş taşlarının temizlenmesi hiçbir şekilde dişlere zarar vermez. Ancak temizlik sonrası belirli bir süre hassasiyet oluşabilir. Dişlerde oluşan bu hassasiyet ortalama 3 – 4 gün kadar sürer ve bunun ardından tamamen yok olur.

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.