Diş hassasiyeti nedir? Diş hassasiyeti, minenin altındaki sert tabaka olan dentinin açığa çıkmasından kaynaklanır. Bu, mine aşındığında veya asit erozyonu nedeniyle hasar gördüğünde veya dişlere çok kalın ve minenin alttaki dentini tamamen kaplamasını önleyen restoratif materyallerle tedavi edildiğinde ortaya çıkabilir. Diş eti dokusu dişlerin etrafında geri çekilerek dişin kök yapısının daha fazla açığa çıkması durumunda da hassasiyet oluşabilmektedir.

Diş Hassasiyeti Neden Kaynaklanmaktadır?

Diş hassasiyeti birçok faktörden kaynaklanabilir. En yaygın neden, dişlerinizin iç tabakası olan açığa çıkmış dentindir. Dentin, sinirleri ve kan damarlarını içeren küçük sinirler içerir. Bu sinirler açığa çıktığında, sıcak veya soğuk yiyecekler veya sıvılar gibi dış tahriş edici maddelerin dişinizdeki sinirlere ulaşmasına izin verirler. Bu, sıcak veya soğuk bir şey yediğinizde veya içtiğinizde ağrı hissetmenize neden olur.

Diş Eti Hastalığının Ortaya Çıkmasına Ne Etki Eder?

Tedavi edilmemiş diş çürüğünüz varsa, sonunda mineye zarar verebilir ve alttaki dentini açığa çıkarabilir. Bu olduğunda, dişiniz sıcağa veya soğuğa duyarlı hale gelebilir. Diş hassasiyeti yaygın bir şikayettir. Diş çürüğü, diş eti hastalığı, ısırma sorunu ve hatta gevşemiş bir dolgudan kaynaklanabilir. Bazen diş hassasiyetinin nedeni bulunamayabilir. Burada devreye farklı tanı teknikleri girdiğinden alanında uzman olan diş hekimlerine görünmenizde fayda vardır.

Diş hassasiyeti her zaman diş hekiminizi görmek için acele etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Yardım edip etmediklerini görmek için önce evde deneyebileceğiniz bazı basit şeyler var. Hatta ciddi bir sorun gibi görünen şeyin endişelenecek bir şey olmadığını bile görebilirsiniz. Tüm bu bilgiler ışığında diş eti rahatsızlığının yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilediğini rahatlıkla ifade edebiliriz. Bundan dolayıdır ki şayet diş eti rahatsızlığınız varsa bir an önce tedavi etmeniz her zaman önerilmektedir.

Diş Hassasiyeti Tedavisi

Diş hassasiyetini tedavi etmenin ilk adımı nedeni belirlemektir. Yani ilk önce diş hassasiyetinin neden kaynaklandığının tanısının isabetli bir şekilde konulması gerekmektedir.  Diş hassasiyetinizin nedenini belirledikten sonra size uygun bir tedavi planı seçebilirsiniz. Aşağıdaki seçenekler karşınımıza çıkacaktır:

 • Diş yapıştırma
 • Diş kaplamalar
 • Diş eti tedavileri

Yapıştırma Diş Hassasiyet Sorununu Giderebilir! 

Diş yapıştırma; Özel diş yapıştırmaların dişe uygulandığı ve kompozit reçine malzemesi ve yüksek hızlı polisaj araçları kullanılarak yerine şekillendirildiği bir tekniktir. Diş minesinin zayıf bölgelerini güçlendirmek veya dişlerdeki renklenmeleri kapatmak için kullanılır. Bu uygulama diş eti çekilmesi nedeniyle bir miktar yükseklik kaybetmiş bir dişin oluşturulmasında da kullanılabilir. Bu da işlevlerini veya uzun ömürlülüğünü etkilemeden daha büyük dişlerin görünümünü oluşturur.

Diş Hassasiyeti Nedenleri

Porselen Diş Kaplamaları Diş Hassasiyetine İyi Gelir

Diş kaplamaları, porselenden yapılmış ve dişlerin ön yüzeyine yapıştırılmış ultra ince kabuklardır. Bu tür kaplamalar diş hassasiyetinin giderilmesi noktasında üst düzeyde bir performansı ortaya koymaktadır. Diş hassasiyeti, birçok insanı etkileyen yaygın bir sorundur. Birçok farklı faktörden kaynaklanabilir ve hafif rahatsızlıktan şiddetli ağrıya kadar değişebilir. Burada diş kaplaması yaptırmak mantıklı çözümler arasında yer almaktadır.

Diş Eti Tedavileri Oldukça Etkili Sonuçlar Verir

Kimi zaman diş hassasiyetinde diş eti hastalıkları tetikleyici rol oynar. Böyle durumlarda diş eti tedavisini yaptırmak, diş hassasiyetinin giderilmesi noktasında üst düzeyde çözümleri ortaya koyar. Burada isabetli bir şekilde diş hassasiyetinin tanısının konulması, tedavinin de daha üst düzeyde yapılmasını mümkün kılar. Özellikle yeni nesil uygulamalar sayesinde diş eti hastalıklarının hızlı bir şekilde tedavi edilmesi mümkün olduğundan günümüz itibariyle dişlerdeki hassasiyet sorunun da pratik bir şekilde giderilmesi mümkün olur.

Diş Hassasiyeti Nedenleri

Diş hassasiyeti nedenleri ilk olarak dişin “mine” kısmında başlar. Açıkta kalan dentin durumunda dişleri dış etkenlere (soğuk su gibi) karşı hassas hale getirecektir. Bu hasta için çok rahatsız edici bir durum olarak kabul edilir. Bu gibi durumlarda diş hekiminize kontrol yaptırmayı unutmayın ve gecikmeyin. Çünkü diş hekiminiz bu durumların teşhis ve tedavisinde önemli bir rol oynayacaktır. Dişlerinizin hassasiyetini doğrulamak ve teşhis etmek tedavi sırasında çok güven verici olacaktır.

Diş problemleriniz için diş hekiminize danışmayı unutmayınız. Günlük ağız bakımı uygulamaları ile hassasiyeti azaltabilir ve ortadan kaldırabilirsiniz. Diş eti çekilmesi de bu hassas noktaları ortaya çıkarabilir. Diş eti çekilmesi de sert fırçalama ile ortaya çıkabilir. 

Diş Hassasiyetine Neden Olan Durumlar

Diş hassasiyetine neden olan durumlar; Hassas dişleri tetikleyebilecek birçok durum vardır. Bunlardan en önemlisi soğuk içecekler ve soğuk içeceklerin aksine, sıcak içecekler bu durumu tetikleyebilir. Fakat diş ağrısının ve diş hassasiyeti nedenleri vurgulaması gerekirse:

 • Çürüme
 • Periodontitis sonrası diş eti çekilirse
 • Tartar birikimi
 • Kırık dişler
 • Yakın zamanda yapılan dolgu işlemi
 • Beyazlatma veya diğer diş prosedürleri

Diş hassasiyeti Nedenleri, için ve kontrol amaçlı diş hekiminize danışabilirsiniz. Diş hekiminiz altta yatan nedeni belirleyebilir, size tavsiyelerde bulunabilir ve tedavi önerebilir. Çürük bir diş, çok yaygın bir sebeptir. Bu morluklar sıklıkla hastada karıncalanma olarak başlayan sorunlara neden olabilir. Dişin çürüdüğü yerlerde çok hassas bir dönem başlar. Yemek yemek kaliteyi etkileyebilir. Kalite ilk başlarda sorun yaratmasa da ilerlemeye başladıkça hassasiyeti arttırmaktadır. Diğer nedenler arasında dişlerde oluşan diş kırıkları ve apselere örnekler verebiliriz.

Diş Hassasiyeti Olanları Dikkat Etmesi Gerekenler

Diş Hassasiyeti Tedavisi

Diş hassasiyeti olanları dikkat etmesi gerekenler; Diş hekiminiz aşağıdaki yaklaşımlardan birini önerebilir. Hassas dişler için diş macunu, hassasiyetin neden olduğu rahatsızlığı gidermek için özel olarak üretirler. Aktif bileşenler, ağrıyı hızla gidermeye ve dişleri korumaya yardımcı olur.  Diş fırçanızı değiştirin, diş hassasiyetiniz varsa fırçalama ağrılı olabilir, bu nedenle yumuşak uçlu bir diş fırçası almalısınız. Bu fırçalar hassasiyetten dolayı rahatsızlığı olan dişler için özel olarak tasarlanmıştır. Bu sebeple Nazik olmasının yanı sıra plak oluşumunu da engeller. Diş hekiminiz hassas dişlerinizi korumak için florür jeli, temizleyici veya cila uygulayabilir.

Duyarlılığınız açıkta kalan bir kökten kaynaklanıyorsa, diş hekiminiz dişin etrafındaki alanı kapatmak için bir yapışkan reçine uygulayabilir. Diş eti ağrısının nedeni diş eti dokusunun kaybıysa, diş hekiminiz diş eti dokusunu ağzınızın başka bir bölgesinden alıp etkilenen bölgeye implante edebilir. Kök kanal tedavisi. Uzun süreli ciddi durumlar için kanal tedavisi en etkili seçenek olabilir. Yeni teknolojiler ile bu gibi rahatsızlıkların çözümü oldukça kolay bir hal almıştır. Diş hassasiyetinizi düzelttikten sonra, elbette bunun bir daha olmayacağından emin olmak isteyeceksiniz. Bu durumdan kurtulmanın bazı yolları vardır.

 • Ağız hijyeninize dikkat edin.
 • Dişlerinizi günde iki kez florürlü diş macunu ile fırçalayın ve diş fırçanızı iki ila üç ayda bir değiştirin.
 • Çok sert veya çok sık fırçalamaktan kaçının ve yumuşak kıllı bir fırça kullanın.
 • Diyetinize dikkat edin. Şekerli yiyecekler ve asitli içecekler tüketmeyin. Asitli yiyecekler yedikten sonra en az 30 dakika dişlerinizi fırçalamayın.
 • Dişlerinizi gıcırdatmayın (dişlerinizi ezin). Dişlerinizi gıcırdatıyorsanız, bir ağız koruyucusu için diş hekiminize danışın. Diş gıcırdatma dişleri kırabilir ve hassasiyete neden olabilir.

Diş hassasiyeti, kolay çözüm yöntemleri ile tedavi edilebilir. Fakat önemli olan son derece dikkatli davranmalıyız. Yanlış uygulamalar ile kendinize sahada zarar verebilme riskiniz vardır

2 Yorumlar

 1. An interesting discussion is definitely worth comment. I do believe that you should publish more about this subject, it may not be a taboo matter but typically people dont discuss these subjects. To the next! Many thanks!!

 2. מסאג’ מקצועי, ארומתרפיה, אנו מסננים את המטפלים העובדים איתנו ואת בתי הספא והקליניקה לפי מערכת איכות מחמירה.
  הרבה בחורות איכותיות ושוות,
  מספקות שירות מענג וחושני של מסאג’ אירוטי בבאר שבע.
  מסאז’ אירוטי בבאר שבע ישחרר אותך מהר מאוד
  מכל העצבים. נהנתי מאוד מהעיסוי המשולב שעשית לי ,
  מאד מקצועי ומפנק עם שמן חם . אווירה נעימה מאוד.
  למרות שלי קצת היה חם בחדר, המעסה אמר שהשליטה היא מרכזית, שלא יכול
  לשלוט בטמפרטורה מהחדר. יצאנו מהג’קוזי, עברנו שוב לבחוץ,
  היינו בסאונה – מאוד נחמד.

  יחסית לעלות הגבוהה שאתם לוקחים על טיפולים – מה שקיבלנו בתמורה היה מאוד מאוד מאכזב.
  בתחילת עיסוי שוודי, המעסה משמן את העור בשמן עיסוי מיוחד ועם תנועות משיכה עדינות הוא יחמם את האזור, כדי
  שיהיה יותר קל לעבוד על השרירים
  והמקומות התפוסים. חשוב לציין, כי יש עיסויים לשחרור השרירים התפוסים ויש עיסויים מפנקים.

  שמעו מה יש לנו לספר לכם על יום
  כיף באחוזת ספא קיסר, ובואו לגלות מדוע יום הכיף שלנו הוא הפתרון המושלם בשבילכם.
  אין מה לעשות, לא לכולם יש נישואין
  מאושרים. אין ספק כי תפריט הטיפולים והחבילות שמציע ספא קיסר הנו עשיר במיוחד, כך שכל אורח ואורחת יוכלו למצוא את המתאים ביותר עבורם, וליהנות מחווית ספא איכותית ברמה הגבוהה ביותר.

Cevap bırakın