Ağız içerisinde eksik olan dişler, hem görünüş açısından kötü duruyor hem de sindirim sağlığına zarar veriyor. Bu yüzden geliştirilen bir yöntem olan diş implantı, eksik olan dişler için en etkili yöntem oluyor. İmplant hakkında bilinen birçok kulaktan dolma bilgi olduğu için, yazımızda yer alan maddelere kesinlikle önem vermeniz gerekiyor.

İşte O Maddeler:

 1. Diş implantı, dış görünüşte önemli olduğu kadar sindirim sistemi açısından da oldukça önemlidir. Eksik dişler tarafından yeterince öğütülemeyen besinler, sindirim işleminin devamında başka problemlere yol açacaktır.
 1. İmplant yapımında kemik yapısının önemi bir hayli fazladır. Tedaviden önce kişiye çeşitli testler yapılır.
 1. İmplant tedavisi yapılmadan önce eğer o bölgede yeterli kemik bulunmuyorsa orada bulunan kemiğin boyutları, çene cerrahisi ile büyütülebilmektedir.
 1. Yüksek derece bir ağrı hissedilmeyecektir. Hissedilen acı, en fazla diş çekiminde meydana gelen ağrı kadardır.
 1. Tedavi süreci bir hafta sürecektir. Bazı durumlarda daha kısa sürede de yapılabilir.
 1. İmplantın kemiğe kaynayarak sağlamlaşması için 3 ila 6 ay arasında bir süre beklenmelidir.
 1. İster lokal, ister genel anestezi ile yapılabilmektedir. Bu durumun nasıl olacağı hastanın arzusuna göre olmaktadır.
 1. İmplant tedavisi süreci boyunca kesinlikle sigara içilmemelidir. Aksi takdirde implant yapılan yer veya yerler, enfeksiyon kapabilir.
 1. İmplant tedavisinden sonra, implantın sağlığı açısından günde iki kere dişin fırçalanması gerekir. Buna ek olarak diş ipi ve ağız gargarası yöntemini de sürekli yapmak önemlidir.
 1. İmplant tedavisinde kullanılan madde, genelde titanyum olmakla beraber başka madde de olabilir. Titanyum gibi maddeler, herhangi bir canlının bir parçası olmadığı için vücut implantı kabul edecektir. Özellikle kalp ve böbrek nakillerinde gerçekleşen vücudun alınan maddeyi kabul etmeme durumuna, implant tedavisinde kesinlikle rastlanmamaktadır.
 1. İmplant yaptırmak için gidilen doktorun alanında uzman olduğundan emin olunmalıdır. Çok önemli bir tedavi olduğu için, bu konuda her doktora güvenilmemelidir.
 1. İmplant tedavisinde kullanılan maddeler, kanser riski barındırmamaktadır. Kulaktan dolma bilgilerin aksine bu durum, tıbbi olarak araştırılmış ve herhangi bir kanser bulgusuna rastlanmamıştır.

13. Diş çekiminden sonra, çekilen dişin olduğu yerde kemik boş kalır. Boş kalan kemik görevini yerine getirmediği için, eriyip çökmesi muhtemeldir. Fakat, implant yapıldığında bu durum ortadan kaldırılmaktadır.

 1. İmplantın kullanım süresi ömürlüktür fakat, ağız sağlığına ve temizliğine önem verilmezse bu süre değişebilmektedir.
 1. İmplant, diğer diş tedavilerine göre pahalıdır ama bunun sebebi, oldukça zor ve maliyetli bir işlem yapılıyor olmasıdır. Ömürlük olduğu düşünüldüğünde pahalı bir fiyat olarak görülmemelidir.
 1. İmplant tedavisi için 18 yaşından büyük olmak ve kemik gelişiminin tamamlanmış olması gerekmektedir.
 1. İmpant için, üst yaş sınırı bulunmamaktadır fakat, kişisel bakımına özen gösteren yaşlılara yapılması daha iyi olacaktır.
 1. Her kişi implant tedavisine uygun olmayabilir. Bu olay, uzman doktor kontrolü tarafından gerçekleştirilen muayene ve testler sonucunda belli olmaktadır.

Diş implantı yaptırmadan önce bilmeniz gereken 18 maddeyi yukarıda yer alan listede sıraladık. Eğer diş implantı tedavisi yaptırmak istiyorsanız, bu maddelere dikkat etmeniz öncelikle sağlınız için önem arz etmektedir.

İlgili Link: İmplant Sonrası Süreçte Bunlara Dikkat Edin.

Ağızda eksik olan dişlerin yerine ve kök içine öncelikle titanyumdan oluşan bir vida ya da diş kökü şeklinde olan maddenin yerleştirilmesiyle başlayan impalant tedavisinde en önemli süreç, çene kemiğinin implantı kabul etme sürecidir. İmplant tedavisi sırasında her bir implantın yerine konması için sadece 15 dakika yeterli olacaktır. Bölge veya tüm vücut uyuşturulduğu için hastanın bir acı hissetmesi söz konusu değildir. Anestezinin etkisi birkaç saat içerisinde geçecektir.

Cevap bırakın