Diş fırçaladığımız zaman, dişin dış kısmının sadece 5/3’ünü temizlemiş oluruz. Bu nedenle diş aralarında birikmiş olan bakteri plaklarını ve yemek artıklarını temizleyebilmek için özel olarak bir bakım gerekir. Diş çürümesinde ve diş etinde meydana gelen rahatsızlıklarda ilk sebep olan plak ve yemek artıkları temizlenmesi için düzenli olarak her gün diş ipi kullanılması gerekmektedir.

Açıkça söylenecek olursa; diş ipi kullanımı, ilk günden beri koşulsuz fayda sağlar. İpi kullanımından sonra, dişler ve diş etleri; ip kullanmadan önceki durumuna göre daha fazla temiz olur; nedeni ise diş ipi, diş fırçasının ulaşamayacağı bölgelere ulaşmayı başarır. Zaman içinde nefes tazelemesi sağlayarak, diş etlerinin daha da sağlıklı olabilmesini sağlar.

Diş ipi kullanımı esnasında diş etinde kanama meydana geliyorsa ilk kullanımda bu normaldir. Bu durum çokça rastlanılan bir olaydır. Bazı anlarda bu kanama, bir takım diş eti rahatsızlıklarına sahip olunduğunun göstergesi olabilir. Birkaç gün içinde diş etleri alışır ve daha da sağlıklı hale geleceği için kanama bir süre sonra duracaktır. Fakat kanama hala devam ediyorsa bir diş doktoruna muhakkak başvurulması gerekir. Diş ipiyle temizlik yapmak için çok mu geç kaldım diye soruyorsanız buna başlamanın herhangi bir zamanı yoktur. Kaç yaşında olunursa olsun, diş aralıkları temizlenmelidir bu durum diş ve diş etleri için önemli düzeyde fayda sağlar.

Diş İpi Nasıl Kullanılır ve Kullanım Aralığı Nasıl Olmalıdır?

Diş sağlığı korunmak adına diş ipi ne son derece gerek duyulmaktadır. Israrla dişlerin uzun zaman sağlıklı kalabilmesi adına düzenli bir biçimde diş ipi kullanılması şarttır. Diş ipi muhakkak günde minimum bir defa kullanılmalıdır. Haftada ise minimum yedi kere diş ipi kullanılmalıdır. Diş ipinin çeşidine göre dikkatli bir biçimde diş arasına koyularak ileri ve geri hareketler yapılarak kullanılır.

Diş ipi “C” biçiminde bükülerek dişin kavranması sağlanır. Daha sonra ise diş aralığında ip aşağı ve yukarı olacak biçimde nazik bir şekilde gezdirilir. İp ile diş eti çizgisinin alt kısmının temizlenmiş olması da atlanmaması gerekenlerden biridir. Diş ipi kullanımından sonra diğer dişe geçilince diş ipinin kullanılmamış olan tarafı kullanılmalıdır.

Diş ipi muhakkak bir kez kullanılmalıdır. Bir ip tekrar tekrar kullanılmaz. Ağız bakımı yapan kişiler diş ipi kullanırken buna özen gösterebilirler. Her gece uyumadan diş ipi muhakkak kullanılmalıdır. Gece ip kullanımı ağız kokusunun önüne geçilmesini sağlar.

İlgili Link: Azı Dişi Hakkında Merak Edilenler

İp seçiminde dikkat edilmelidir. Çağımızda birbirinden farklı ip modelleri vardır. Genellikle naylon ipler çok daha fazla bulunur. Geçmiş zamanda pamuktan üretimi yapılan diş ipleri zamanımızda daha fazlasıyla naylon iplerden meydana gelir. Bunun yanında modellerine göre rulo olan diş ipleri ve kürdanlı diş ipi çeşitleri yer alır. Çağımızda en fazla kullanılan diş ipinin biri de PTFE diş ipidir. Naylondan üretilmiş olan diş ipleri mumlu ya da mumsuz çeşitleri olarak üretimi yapılır. Bazı dönemlerde değişik tatlara sahip diş ipleri olabilir. Diş ipi ağızda oluşan yemek artıklarını çıkarmak için kullanılabilen en önemli araçtır. Doğru olarak kullanılmalıdır.

Diş İpi Nasıl Kullanılır.

Fırçalamadan Önce Mi Sonra Mı Kullanılır?

Zamanımız da diş ipi farklı zamanlarda kullanılabiliyor. Genel anlamda diş sağlığı için diş ipi kullanımına ihtiyaç vardır. Diş ipi, diş arasında bulunan ve diş fırçası ile ulaşılamayacak bölgelerde bulunan yiyecek atıkları için kullanılır. Diş ipi genel olarak diş fırçalamadan önce kullanılır. Bu sayede diş arasında bulunan yiyecek atıkları sebebiyle temizliği yapılmayan ve tıkalı olan alanlara diş macunu ulaşamayabilir. O sebeple dişler daha temiz olsun diye dikkat edilmelidir. Diş ipleri muhakkak diş fırçalama yapılmadan önce kullanılmalıdır.

İlgili Link: Ağız Kuruluğu Nedenleri

Diş ipleri özellikle diş bakımı için çok önemli bir konuma sahiptir. Diş ipinin görevi fırça ve macundan daha da farklıdır. Özellikle 45 cm uzunlukta olan diş ipi ile daha fazla diş daha doğru ve iyi bir biçimde temizlenir. Eczanelerde satılan diş ipi ile diş araları iyi bir şekilde temizlenmelidir. Doğru teknik uygulaması sayesinde diş ipi ile diş aralarında kalan yemek atıkları en ince ayrıntısına kadar temizlenir. Diş fırçalanması esnasında bazı bölgelere fırça giremez. O sebeple diş ipleri belli bir düzen ile kullanımı yapılmalıdır.

İp Kullanılmazsa Sonuç Ne Olur?

Kısa olarak söylersek diş ipi kullanımı yapılmazsa, genel olarak diş hekiminden tedavi almanız gerekecektir ve istemediğiniz durumlar ortaya çıkacaktır. Diş hekiminize danışarak kendiniz için en doğru diş ipini bulun ve hekiminiz vasıtasıyla nasıl kullanacağınızı öğrenin.

Cevap bırakın