Ağız sağlığı ve gülüş tasarımı için tercih edilen kaplama yöntemleri ile kişiler kendilerini daha iyi hissederler. Teknolojinin gelişmesi ile beraber kullanılan ürünler daha doğal bir görünüm meydana getirir. Diş estetiğinde devrim sayılan günümüzde yeni kaplama çeşitleri ile ağız ve diş sağlığı başarılı bir şekilde korunmaktadır. Diş kaplamaları daha çok dişlerde şekilsizlik ya da eğrilik olması halinde kullanılır.

Bunun dışında diş aralıklarının fazla olması, diş renginin bozuk olması ya da dişlerde herhangi bir kazadan dolayı kırıklık olması gibi nedenlerle de kaplama tercih edilir. Diş Kaplama çeşitleri kendi içerisinde zirkonyum kaplama, laminate kaplama, empress kaplama gibi isimler farklı kategorilere ayrılırlar.

Zirkonyum Kaplama

Estetik ve doğal bir diş görüntüsü için en çok ilgi gören kaplama çeşitlerinden biri de zirkonyum kaplamadır. Zirkonyum kaplama içerisinde herhangi bir metal desteği bulunmadığı için oldukça doğal bir görüntü meydana getirir. Bu kaplama diş çeşidinin doğal bir görüntü meydana getirmesinin en önemli nedeni ise ışığı geçirgen özelliğidir.

İlgili Link : Estetik Diş Hekimliği

Zirkonyum maddesi beyaz bir renkte olup zirkonya seramiğinden elde edilir. Belli aşamalardan geçerek hazırlanan bu madde özel olarak fırınlarda işlenir. Kullanılacak diş üzerinde önceden provası yapılarak dişin üzerine tam oturabilmesi için diş belli oranda törpülenir.

Laminate Kaplama

Laminate kaplama porselen veya kompozit malzemeler kullanılarak hazırlanır. Bu kaplama çeşidi daha çok gülüş tasarımı için insanlar tarafından kullanılır. Çok ince bir şekilde hazırlanan bu ürün diş kırıklığı, sararması ya da diş çatlağı gibi problemleri bulunan kişiler tarafından tercih edilir. Laminate kaplama sırasında kullanılacak malzemelerin kalitesi son derece önemlidir. Güzel ve estetik bir sonuç elde etmek isteyenler bu kaplama çeşidini tercih ederek istedikleri gülüş tasarımına sahip olabilirler.

Empress Kaplama

Empress kaplama diğer kaplama çeşitlerinden farklı olarak ağızda uygulanacak dişlerin mevcut olması gerekir. Dişsiz bir bölgeye bu yöntem uygulanamaz. Empress kaplama yani full porselen kaplama için dişin etrafı belirli bir oranda aşındırılır ve üzerine bu kaplama geçirilir. Laboratuvarda hazırlanan kaplamalar dişin üst yüzeyini kapladığı gibi arka kısımlarını da tam manası ile kaplar. Bu yönüyle empress kaplama diğer kaplama çeşitlerinden ayrılır.

Kaplamaların Faydaları

Diş problemi bulunan kişiler çoğu zaman konuşmaya ve gülümsemeye cesaret edemezler. Bu nedenle insanlar hem kendilerini güvende hissetmek hem de diş sağlığı ve etkileyici bir gülümseme için kaplama çeşitlerini tercih ederler. Kaplamaların birçok faydası bulunur. En önemli faydası ise istenilen gülüş tasarımı elde edilir ve dişler estetik bir görüntüye sahip olarak simetrisi sağlanır. Bu yöntem sayesinde kırılmış çürümüş ya da sararmış dişler daha estetik bir görüntüye kavuşur. Diş eksikliği bulunan kişilerde hazırlanacak olan kaplamalar ile bu eksikliğini giderir. Böylece kişilerin yüzü daha güzel ve orantılı görünür.

Cevap bırakın