Diş Lezyonu ağız ve diş sağlığında ortaya çıkan pek çok rahatsızlıktan sadece biridir. Bunlardan biri ise diş lezyonudur. Peki diş lezyonu nedir? Nasıl tedavi edilir? Gelin birlikte bakalım.

Diş Lezyonu Nedir?

Diş lezyonu birçok kişinin karşı karşıya kaldığı diş sorunlardan birisidir. Diş kültüründe meydana gelir. İçinde birçok mikrop barındırabilen kesecikler şeklinde diş lezyonları ortaya çıkar. Diğer bir tanımı ise dişin kök kısmında oluşum gösteren kistlerdir. Kist denildiği zaman çoğu kişi korkabilir ve endişeye kapılabilir. Ancak alanında uzman hekimlerce doğru teşhis ve ardından doğru tedaviler ile başarı yakalanabilmekte.

Tek nedene bağlı olarak diş lezyonları oluşmaz, birçok nedenden dolayı oluşum gösterebilmekteler. Hastaların rutin günlük hayatlarını ise olumuz yönde etkileyerek, yaşam kalitesini düşürebilmekteler. İltihap oluşumundan sonra ağrılar ve diğer sorunların ortaya çıkması ile kişileri zorlayıcı olabilir. Genellikle diş lezyonları, dişlerde iltihap oluşumunun ardından ortaya çıkmaktalar.

Diş Lezyonu Nasıl Oluşur?

Dişlerin etrafını saran dokularda değişimler olduktan sonra meydana gelir. Diş lezyonlarının nedenleri ise; dişlerde çürümeler, travma, iltihap oluşumları olarak sıralanabilir. Dişlerde çürüme ve lekelemeler varsa daha ileri gitmeden hemen tedavisinin yapılması gerekmekte. Tedavi edilmediği taktirde bu sorunlar dişin pulpa adı verilen kısmına ilerler ve tedavisi daha da zorlaşır.

Pulpaya kadar ilerleme söz konusu olursa, kanal oluşumları lezyonlara neden olabilir. Her zaman bir diş çürüdüğü zaman diğer komşu dişler içinde tehlike yaratır. 20’lik dişlerde çürümeler oluşursa çok hızlı şekilde ilerleme söz konusu olabilir. Bu nedenle hem tedavinin kısa sürmesi hem tedavinin kolay olması hem de daha az maliyetli bir tedavi için diş çürüklerine erken evrede müdahale etmek önemlidir.

Ayrıca gerektiği gibi ağız ve diş bakımı yapılmaz veya ağız ve diş bakımı ihmal edilirse yine diş lezyonu oluşabilir. Çünkü ağız ve diş bakımı yapılmaz ise ağız içinde çoğalan bakteriler dişlere ve diş etlerine tutunurlar ve diş lezyonu gibi rahatsızlıklara neden olurlar.

Diş Lezyonu Nedenleri

Birçok etkene bağlı olarak dişlerde lezyon gelişebilir. Erkeklerde ve kadınlarda farklı ağız yapıları ve diş yapıları vardır. Ayrıca her kadın ve her erkekte ağız ve diş yapıları farklılıklar gösterecektir. Genelde diş lezyonları; gece dişleri sıkma, çiğnemeyi aşırı yapma ve diş gıcırdatma gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Ayrıca 20’lik dişer de diş lezyonu oluşumlarında etkilidir. Bunları yanında travmalarda diş lezyonuna neden olan diğer etkenler arasındadır.

Ağız ve diş sağlığına gereken hassasiyeti göstererek gereken hijyen sağlanmalıdır. Diş lezyonu gibi birçok rahatsızlık yeterli ağız ve diş bakımını yapmamaktan veya tamamen ihmal etmeden kaynaklanmakta. Diş çürümesi ve ağız kokusu gibi rahatsızlıklar kişilerin ruh sağlığını da etkilediği bilinmeli.

İlgili Link: Süt Dişleri

Ağız ve dişlerde oluşabilecek her türlü sorunun önceden tanısı için herkes belli periyotlarda diş hekimlerini ziyaret etmelidir. Ancak bu şekilde diş lezyonu gibi birçok rahatsızlık önceden tespit edilip, ilerlemeden tedavisi yapılabilmekte.

Diş Lezyonu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Şikayetler ile hekime başvuran kişilerin öncelikle detaylı muayeneleri yapılarak, yaşadıkları sorun net olarak ortaya konulmalıdır. Bu şekilde en uygun tedavi planı yapılabilir. Ne kadar erken evrede müdahale edilirse o kadar iyi. Diş lezyonu tedavisinde ilk olarak kanal tedavisi yapılmakta. Diş lezyonu tedavisi için kanal tedavisi gerçekten tatmin edici sonuçlar vermekte.

Fakat sadece kanal tedavisi ile diş lezyonlarından tam anlamı ile kurtulmak maalesef mümkün değil. Yanında ek tedavilerde yapılmalı. Kanal tedavisinin yanında apikal rezeksiyon yapılarak diş lezyonları tam olarak tedavi edilebilmekte. Eğer bu iki tedavi ile sonuç alınamaz ise diş çekme ile tedavi sağlanabilir.

Diş Lezyonu Fiyatları Ne Kadar?

Diş lezyonu tedavisi fiyatları, kullanılacak tekniklere, hekime, kuruma ve hangi ilde uygulandığına göre değişikler göstermektedir. Yapılacak olan diş lezyonu tedavisi uzman hekimler ve son teknoloji ekipmanlar ile yapılmaktadır. Muayene olmadan net bir fiyat çıkartmak çok mümkün değildir.

Cevap bırakın