Diş teli bakım rehberi konusunda sizlere detaylı bilgiler vereceğimiz bu yazımız ile sizler de sahip olduğunuz diş tellerine nasıl bir bakım yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Diş yapısındaki bozukluklar nedeniyle tercih edilen diş teli, diş yapısının istenen şekle geleceği zamana kadar kullanılır. Düzenli bir diş teli temizliği ise oluşabilecek diş eti iltihaplanması, diş çürükleri ve ağız kokularını önleme konusunda önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle kullanılan diş tellerinin bakımlarının doğru bir şekilde yapılması farklı sorunların ortaya çıkmasını engelleme açısından önemlidir.

Diş Teli Bakımı Nasıl Yapılır?

Diş teli bakımı, bilinen diş ve ağız sağlığı dışından farklı uygulamalar gerektirebilir. Bu yüzden dişlerde ve ağızda istenmedik farklı sorunların yaşanmaması adına diş teli bakımın tam olarak öğrenmek ve uygulamak gerekir. Şimdi, diş teli bakımı nasıl yapılır? daha yakından göz atalım.

  • Diş teli bakımında ilk olarak dikkat edilmesi gereken diş hekimi tarafından tavsiye edilen diş fırçasının kullanılmasıdır. diş hekiminin önerdiği fırçalar genel olarak baş kısımları küçük, yumuşak uçlu ve düz model gibi özellikler taşır.
  • Ayrıca diş teli bakımında elektrikli diş fırçalar çok fazla tavsiye edilmez. Ancak diş hekiminin uygun görmesi halinde düşük hızlarda kullanılmaları mümkündür.
  • Eğer diş telinde elektrikli fırçalar kullanılmak isteniyorsa, fırçaların yüksek hızda kullanmamasına özen gösterilmesi gerekir. Aksi taktirde diş tellerinin ve braketlerin zarar görmesi muhtemeldir.
  • Bunların yanı sıra dişler normalde günde en az 3 kez fırçalanmalıdır. Ancak diş teli olanlar için bu durum günlük fırçalamanın en az 2 ya da 3 katı olmalıdır.
  • Ayrıca diş teli kullananlarda diş aralarına daha iyi bir şekilde ulaşabilmek adına arayüz fırçası kullanılması tavsiye edilir.
  • Diğer yandan gerekli bakımın sağlanması için diş ipi kullanımına da özen gösterilmelidir. Diş ipi sayesinde dişler arasında kalan yemek artıklarını detaylı bir şekilde temizlemek mümkündür.

Diş Teli Bakımında Diş Arayüz Fırçası Nasıl Kullanılır?

Diş teline sahip olanlar için önemli bir temizlik ürünü de arayüz fırçaları olarak karşımıza çıkar. Diş aralarına daha kolay bir şekilde ulaşılmasına yardımcı olan bu fırçalar, diş teli kullanımında önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle rutin fırçalamaların yanında arayüz fırçasıyla da dişleri temizlemek istenen bir diş teli bakımında ön koşuldur.

Arayüz fırçaları diş teli olmayan kişiler tarafından da kullanılan bir fırça türüdür. Ancak diş teli tedavisi görenlerin kesinlikle kullanması gereken fırçalardan biridir. Normal diş fırçalarının ulaşamadığı bölgelere arayüz fırçası ile kolaylıkla ulaşmak mümkün olur. Bunun yanında diş telleri ve braketler arasına da bu fırça ile rahatlıkla ulaşılabilir. Ancak arayüz fırçaları ortodonti fırçalarına göre daha sert bir yapıya sahiptir ve bu nedenle çok bastırmadan daha yumuşak bir şekilde kullanılmaları tavsiye edilir. Diş Telleri Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İsterseniz ; Diş Teli Tedavisi Yazımıza Göz Atabilirsiniz.

Cevap bırakın