Diş törpüleme şeklini değiştirmek istediğiniz ya da beğenmediğinizi dişlerinizin üzerindeki mineleri nazikçe çıkarma işlemidir. Dişlerinize dilediğiniz şekli vermek için bu işlemi yaptırmanız gerekmektedir. Birçok insan yanlış bir düşünce ile tırnak törpülerinin de benzer işlev gördüğünü düşünmekte. Ancak diş törpüleme oldukça dikkat gerektiren profesyonel bir işlemdir.

Diş törpüleme işlemini güvenmediğiniz doktorlara ya da kliniklere dişlerinizi emanet etmemelisiniz. Ayrıca bilmediğiniz yöntemler ile kendi dişlerinizi törpülemeye çalışmayınız. Bilinmeyen işlemler yapıldığında diş mineleri zarar görebilir veya aşınabilir. Dişleri törpülerken öncelikle dişlerin şekli incelenir ve röntgen film çekilir. Anestezi sonrasında işe doktor hemen törpüleme işlemlerine başlar.

Diş törpüleme işlemleri son dönemlerin favori uygulamaları olarak karşımıza çıkar! Çünkü estetik bir görünüm ortaya koymak noktasında diş törpüleme yönteminin mükemmel sonuçları ortaya koyduğunu ifade etmek de mümkün olur. Tam da bu noktada diş törpüleme işleminin her zaman profesyonel düzeyde uygulanması gerekli olan bir işlem olduğunu da rahatlıkla söylenmek mümkün olur. Ancak bu sayede diş törpülemeden beklenen fayda da görülmüş olur.

Diş Törpüleme Ne Demektir?

Diş törpüleme işlemi birçok kişi tarafından farklı sebeplerce ihtiyaç duyulan bir diş tedavisidir. Bu tedavinin nedenleri tedavi sürecini ve tekniğini etkilemektedir. Eğer dişlerinizin çok uzun olduğundan ya da diğer dişlerinize kıyasla yamuk durduğundan memnun değilseniz bu işlemi tercih etmeniz olasıdır. Eğer dişleriniz uzun olduğu için dişinizi törpületmek istiyorsanız öncesinde diş telleri yardımı ile bunun mümkün olup olmayacağı kontrol edilir.

İlgili Link ; Diş İltihabı Nedenleri ve Çözüm Yolları

Ardından yapılabilecek işlem tamamlandıktan sonra istenilen görüntüye ulaşılmadıysa törpüleme yöntemine geçilir. Eğer diş etlerinizin çekilmesi yüzünden bu görüntü oluşuyorsa diş etlerinin tamamlanması işlemi gerçekleştirilmektedir. Diş törpülemek tercih edilen en son işlemlerden bir tanesi olup tehlikeli bir tedavi yöntemidir. Dişlerde yapılan yanlış bir müdahale çatlaklara sebep olabilir. Bu çatlaklar ise zamanla kırığa kadar ulaşabilir.

Diş Törpüleme Acıtır Mı?

Diş törpüleme işlemi mecbur olunmadıkça tercih edilen bir yöntem değildir. Ancak işlem öncesinde anestezi yapıldığından herhangi bir acı hissetmezsiniz. Anestezi sonrasında dişlerde kemik olduğundan soğuk temas ya da sıcak temaslarda hassaslaşma olabilir. Buda yeme zevkinizi etkilemektedir.

Diş törpüleme işlemleri dişi aşındırdığından dişler zayıflar ve dayanamaz hale gelir. Bu nedenle sert cisimlerin ısırılmaması gerekir ve diş mineleri inceldiğinden daha çabuk sararma yapabilir. Sürekli olarak dişleri fırçalamaya dikkat edilmelidir. Yemek yerken günlük olarak kalsiyum, demir ve mineral değerlerini tamamlamak ve dişler için gerekli vitaminler alınmalıdır. Diş törpüleme işlemleri özellikle dişlerin düz bir görünüme kavuşması noktasında önemli kazanımları beraberinde getirir!

Dişlerin Düz Olması İçin Ne Yapılmalı?

Dişlerin düz olması için kişilerin kendisinin yapabileceği bir tedavi söz konusu değildir. İnsanlar yaşadıkları sürece tüketmeye ihtiyaç duyarlar. Dişler bu süreçte insanların en çok ihtiyaç duyduğu yapılardan birisidir. Bir azı dişinin eksikliği ya da bir çürük günlük hayatınızı mahvettiği gibi yeme sağlığınızı da kötü yönde etkilemektedir.

Diş törpülemek oldukça tehlikeli ve zor bir işlem olmakla birlikte doktorlar dahi bu tedavi yöntemine belirli durumlar çerçevesinde karar vermektedir. Yamukluklar, dişlerin büyük olup ağız içerisine sığmaması, kırılma gibi durumlarda bu tedaviye karar verilir.

Genellikle yamukluklar için yapılan bu tedavi oldukça etkilidir. Diş tellerinin ardından dahi yamuk ve orantısız dişler var ise doktorlar bu tedavi yöntemini tercih edebilir. Ayrıca diğer dişleri de büyütmek gibi başka tedavi yöntemlerine de başvurabilirler. Böylece son derece estetik bir diş yapısının ortaya çıkması da sağlanır.

Cevap bırakın