Diş, insan görünümünde oldukça önemli bir yere sahiptir. Hal böyle olunca ona yapılan uygulamalarda bir o kadar önemli olmaktadır. Her insan, estetik dolgu uygulamaları ile daha güzel bir gülüşe sahip olabilir. Doğal görünüm sağlayan estetik diş dolgusu, son zamanlarda çok fazla tercih edilmektedir.

Estetik Diş Dolgusu Nedir?

Günümüzde daha çok uygulanmaya başlanan estetik diş dolgusu, diş tedavisi olan kişinin diş rengine uygun yapılır ve böylece daha estetik bir görüntünün anahtarı olur. İnsanların diş tedavisine verdiği önemin artması ile birlikte yeni tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bunlardan biri olan estetik diş dolgusu, adından da anlaşıldığı üzere estetik diş görüntüsü elde etmektedir.

Dişe dolgu işlemi yapılırken kullanılan çeşitli malzemeler dişin görüntüsünü büyük oranda etkiler. Estetik dolgu uygulamaları görünüş açısından etkili olduğu gibi hem de son derece dayanıklı olması ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Porselen ve kompozit ile yapılan bu dolgu uygulamaları, diş doktorları tarafından da tavsiye edilmektedir.

Estetik Dolgu Uygulamaları Hangi Durumlarda Uygulanır?


Normal dolgu tedavisinde uygulandığı gibi kırılmış veya çürümüş dişlerde uygulanan estetik dolgu uygulamaları, aynı zamanda dişlerin rengi birbirine uymadığında da uygulanmaktadır. Estetik dolgu uygulamaları, hastanın ağzında bulunan dişlerin yapısı bozuk olduğu zamanlarda dişlerin arasını kapatmak amacıyla kullanılmaktadır.

Bazı durumlarda dişlerin boyları birbirine eşit olmayabilir. Bu gibi durumların en büyük kurtarıcılarından biri yine estetik dolgu uygulamaları olmaktadır. Ayrıca; Dişlerin şeklinde herhangi bir değişiklik yapılması gerektiğinde estetik dolgu uygulamalarına başvurulmalıdır.

Estetik Dolgu Uygulamaları Nasıl Yapılır?

Estetik dolgu uygulamaları yapılabilmesi için hastanın dişinden alınacak olan örneklere ihtiyaç vardır. Bu sayede dişin rengi ve yapısı kontrol edilir. Oldukça kısa süren estetik dolgu uygulamaları, hastanın acı hissetmemesini sağlamaktadır. Estetik dolgu uygulamaları iki farklı yöntemle yapılır. Bu yöntemler ve yapılışları aşağıda yer almaktadır.

1-Kompozit Dolgu
Estetik dolgu uygulamalarında kullanılan yöntemlerden biri olan kompozit dolgu, kullanıldığı malzeme sebebiyle bu isimle adlandırılmaktadır. Dişte bulunan çürüklerin temizlenmesinin ardından ışın kullanılarak dolgu yapılır. Bizotaj uygulanarak diş ile kompozitin birbirine tutunan yüzeyi çoğaltılır. Dişe sabitlenen kompozit, ışın kullanılarak daha da sağlamlaştırılır. Daha çok çürük dişte uygulanan bu işlem, dişin cilalanması yapıldıktan sonra tamamlanır.

2-Porselen Dolgu
Kullanılan malzemenin porselen olması nedeniyle porselen dolgu ismini almıştır. Kompozit dolgudan daha sonra bulunan bu yöntem, kompozit dolguya göre daha etkili sonuçlar vermektedir. Bunun en büyük sebebi; Kompozit dolguda sertleştirme işlemi esnasında büzülme oluşması fakat porselen dolgu da bunun olmamasıdır.

Porselen dolgu yöntemi sayesinde kompozit dolgu işleminde oluşan sıkıntılardan kurtulabilmek mümkündür. Porselen dolgu yapılırken ölçülerin hepsi, laboratuvar ortamında en ince ayrıntı ile hesaplanmaktadır. Bu sayede dolgu yerine tam oturur ve herhangi biri sorun yaşatmaz. Porselen dolgu yöntemi, daha çok ön dişlere dolgu yapılması gerektiği zaman kullanılmaktadır.

Cevap bırakın