Gece plağı, diş gıcırdatma problemleri ya da çenenin uyku sırasında sıkılması sonucunda dişlerde oluşabilecek aşınma veya çene yapısı bozulmalarını önlemek için özel olarak tasarlanmış olan ağız plak desteği olarak karşımıza çıkar. Uyku sırasında kullanılan gece plağı, kişiye özel olarak uzman hekimler tarafından tasarlanır ve bu nedenle özel bir ağız koruyucu olduğunu söylemek mümkündür. Çene yapısı her insanda farklı olduğu için gece plağı da aynı şekilde kişiden kişiye değişiklik gösterir ve yapılan ölçümlemeler sonrasında tasarlanır.

Gece Plağı Kullanımı Neden Önemlidir?

Genel olarak bakılacak olursa diş sağlığı insanlar için önemli bir konumda yer alır ve bu aynı zamanda yaşamın her dönemi için geçerlidir. Dişler, beslenme ve sindirim sistemlerinin işlevlerinde oldukça önemli bir etken olmasının yanında diş sağlığı ve bakımı da aynı şekilde hayati bir önem taşır. Ancak bazen çeşitli nedenlere bağlı olarak dişlerde ya da diş etlerinde istenmedik rahatsızlıklar meydana gelebilir. Dişlerin çürümesi ya da diş taşı bunların en başında gelir ve bu tür sorunların yanı sıra geceleri uyurken diş gıcırdatma ve çenenin sıkılması da yine dişlerde birtakım problemlerin ortaya çıkmasına neden olur.

Dişlerde gıcırdatma ve çenenin sıkılması sonrasında aşınma gibi sorunlar oluşur. Aynı zamanda çene yapısı da bozulabilir. Bu nedenle ağız ve diş sağlığı açısından yaşam kalitesinde düşüş yaşanmaması adına gece plağı kullanılır. Uzman hekimler tarafından her hasta için özel olarak tasarlanan bu ürünler, dişlerde aşınma oluşumunun önüne geçer. Bunun yanında çene yapısının bozulmasına da izin vermez. Gece plağı kullanılmaması halinde dişlerde oluşan aşınmanın yanı sıra çene anatomisinde oluşan bozulmalar istenmedik sorunların ortaya çıkmasına zemin hazırlar.

Gece Plağının Hazırlanması ve Kullanımı

Gece plağı, her birey için uzman doktorlar tarafından özel olarak hazırlanır. Bu hazırlık sürecinde ağız yapısında incelemeler yapılır ve bunun yanında gerekli ölçüler alınarak hazırlık safhasına geçilir. Gece plağının hazırlanması için ilk olarak;

  • Uzman bir hekime başvurulması ve yaşanan problemlerin de detaylı bir şekilde anlatılması gerekir.
  • Diş hekimi tarafından uygun görülmesi halinde dişlerin ölçüsü alınır.
  • Bunun ardından ise dişlerin ölçüsü alındıktan sonra elde edilen verilere göre gece plağı hazırlanır.

Hazırlanan gece plağı dişlerle uyum sağlamasının ardından istenen konfor oluşturulur. Bunun yanında dişlerde meydana gelen sorunlar da giderilmiş olur. Düzenli bir kullanım sonrasında dişlerde ya da çene yapısından yaşanan problemler birkaç gün içerisinde azalmaya başlar. Ayrıca diş gıcırdatma ve çene sıkma gibi problemler sonrasında baş ve çenede var olan ağrılar kısa sürede iyileşir.

İlgili Link : Diş Eti Çekilmesi

Diğer yandan gece plağının kullanım süresi de oldukça önemli bir konumda yer alır. Gün içerisinde gece plağını 12 saatten fazla kullanmamaya dikkat edilmesi gerekir. Bunun yanında en az kullanım süresi ise 4 saat olmalıdır. Ayda 3 hafta yani 21 kadar kullanılması da özellikle tavsiye edilenler arasında yer alır.

Gece Plağını Kimler Kullanmalı?

Gece plağının tüm gece boyunca dişlerini gıcırdatan ve bunun yanında çenesini sıkan kişiler tarafından kullanılması gerekir. Bu tür sorunlar yaşayan kişilerin dişlerinde aşınma ya da buna benzer farklı sorunlar meydana gelmemesi için en etkili yöntem gece plağıdır. Uyku sırasında dişlerini gıcırdatan ya da çenesini sıkan kişiler, uyandıktan sonra baş ve çene bölgelerinde ağrı hisseder. Ancak gece plağı kullanımı ile daha konforlu bir uyku mümkün olur. Bunların yanı sıraca sıcaklığa duyarlı dişlerde ve stresli kişilerde diş gıcırdatma gibi sorunlar çok fazla görülür ve bu sorunların çözümü için gece plağı kullanımı önerilir.

Cevap bırakın