Pek çok kişiye göre gülüşü güzel insanlar her zaman çok çekicidir düşüncesi hakimdir. Böyle düşünenler çoğunlukta olsa gerek ki son yılların moda estetik işlemi gülüş tasarımı olmuştur. Peki, gülüş tasarımı uygulamasına sadece estetik gözüyle bakabilir miyiz? Bu sorunun cevabını beraber inceleyelim; öncelikle gülüş tasarımı uygulaması temelin de ağız ve diş sağlığında sorun olan odak problemleri çözmek çözerken de bunu daha simetrik sonuçlarla karşıdan hoş görünmesini sağlamaktır. İlk tasarım aşamasında ağızda ki çürük dişler, diş eti problemleri ve damak problemleri gibi sorunlar göz önüne alınır ve bu sorunlar tedavi edilir.

Gülüş Tasarımını Süreçleri

Genel olarak hastanın ağız ve diş sağlığı problemleri baz alınıyor başlangıç olarak. Bir de bu süreç sonrasında neler yapılıyor kısmını inceleyelim.

Kişinin talepleri ve sağlamak istediği görünümün doğru anlaşılması çok önemlidir. Çünkü bundan sonra ki işleyişe tamamen yön verecek süreçtir.

Kişinin talepleri baz alınarak şuan ki mevcut ağız ve diş durumunu belirleyebilmek adına hastanın ağzından alınan ölçü ve modeller eşleştirilir. Fotoğrafların bilgisayar üzerinden eşleştirilmesi işlemin de istenilen işlemlere hastanın ağzının fiziki durumu ne kadar uygun olduğu hesaplanır. Bu süreç sadece iç ağız sağlığına uyum değil gülüş tasarımı olarek ele alınmasını sağlayan özelliğiyle kişinin yüzüne ne kadar uyum olduğu durumuna da bakılır.

Dijital Gülüş Tasarımı

Hollywood smile olarak da bilinen gülüş tasarımı işlemlerinin uygulama kısmından önce tasarlanan süreçtir. Kişinin talebi alınıp ağız ölçüleri ve diş kalıpları ölçülerle alınır ve bütün bu doneler dijital ortama aktarıldıktan sonra istenilen görüntünün ne kadar ağız yapısına uygun olduğunu bu süreçte belirlenir. Gülüş tasarımı dijital olarak kişinin isteği ve yapılabilecek olanı netleştirme aşamasında mutabık kalındığında artık başlangıcına adım atılmış demektir.

Tasarım Aşamasındaki Belirleyici Faktörler

Gülüş tasarım aşamasında belirleyici faktörlerin neler olduğunu birlikte inceleyelim.

Yaş

Kişilerin yaş durumu sadece diş etleri, diş yapısında bozulma ve damakta yıpranma gibi etkiler yapmamakta olup bu etkene bağlı olarak alt ve üst dudağın bağlı bulunduğu kaslardaki sarkma durumuna göre hangi işlemlerin sonuç vereceği belirlenir.

Cinsiyet

İlk bakışta böyle bir ayrımın olacağı aklımıza gelmese de kadınların kalıtsal olarak diş köklerinin yapısı daha yumuşak ve kavisli şekle sahipken, erkeklerin diş kökleri daha sert ve köşelidir. Bu etken göz önüne alınmadan bir gülüş tasarımı gerçekleştirilememektedir.

Yüz Hatları

Gülüş tasarımı sürecinin bir estetik operasyon olmasına ilişkin olan bu etken tamamen estetik görünüm üzerine bir faktördür. Kişinin çene yapısı köşeliyse yuvarlak bir diş yapılamayacağının göz önünde bulundurulması gerekir.

Diş Etleri Yapısı

Yazının devamında tekrar ele alacağımız diş eti etken olarak hem medikal hem de estetik anlamda ele alınabilinir. Görüntüde gereğinden fazla veya eksik diş eti görüntüsü estetik olmadığı gibi sağlık olarak da takviye olunması gereken diş eti yapısı sağlıklı bir gülüş tasarımı sağlayacaktır.

Dudaklar

Gülüş denilince ilk gözümüzde beliren yer dudaklar değil midir? Dudakların kavis durumu ve gerekirse yapılacak kontur ile estetik bir gülüş tasarımı dizaynınız tamamlanabilir.

Ortodontik Süreçler

Gülüş tasarımı dediğimiz işlemin tasarım süreçleri bittikten sonra eğer hastanın ortodontik bir sorunu varsa önce giderilmeye başlanır. Daha sonrasında eğer ihtiyacı varsa diş eti tedavisi veya diş ekskliği varsa implant tedavisi süreçleri başlatılır.

Cerrahi süre tamamlandıktan sonra talep ve ihtiyaç olması halinde diş beyazlatılması yapılmaktadır. Gülüş tasarımı aşamalarında eğer dişlerde bozukluk ve ya bazı görsel sorunlar olması durumunda komposit olgu yapılmaktadır. Sonuç olarak güzel bir gülüş istiyorsak ve sonuç kusursuz olsun istiyorsak bu detayları atlamamaya özen göstermeliyiz.

İlgili Link: Estetik Dolgu Uygulamaları İle Daha Güvenli Gülüşler Mümkün

Hastanın talebiyle ve sürecin getirmesiyle bazı kişilerde süreç porselen ve zirkonyum kaplama yapılmaktadır. Mümkün olduğunca aşındırma yapılmadan bu süreç gerçekleştirilir.

Estetik Yönüyle Gülüş Tasarımı

Uzun bir medikal süreç gibi görünse de bu yazdıklarımız işin güzelliğini gösteren son aşama da noktayı koymak için eğer kişinin de talebi olursa dudak ve yüz bölgelerine yapılan dermal dolgular ile gülüşünüzü tescilletmiş olabilirsiniz.

Medikal tedaviler sonrasında pek çok kişi için diş beyazlatılması uygulanmaktadır.  Diş beyazlatılması her ne kadar günlük hayatımızda medikal olarak bakılsa da diş estetiğinin bilinen eski uygulamasıdır.

Ağız içinden başlayarak, ağız ve diş sağlığınıza etki eden ve tedavi edilmesi gereken sorunların, estetik beklentileriniz ile hoş ve çekici bir görünüme ulaşması için gerçekleştirilen bu aşamalar gülüş tasarımı sürecinin adımlarıdır.

Gülüş Tasarımına Genel Bakış

Pek çok kişinin tercih etmesine etken sorun farklı olsa da gülüş tasarımı ihtiyacını doğuran kaygı, estetik kaygısıdır. İnsanlar, doğal gibi görünse de aslında kendilerinde doğuştan gelmeyen fiziksel etkenlerin bir bedeli olduğunu bilmekte. Peki, bu bedeller konusunda piyasada ki yorumlar neler?

İlgili Link: Diş Teli Tedavisinde Doğrular ve Yanlışlar

Diş ve ağız sağlığı ve estetik ürünleri ülkemizde genel olarak ithal olduğu için, kur dalgalanmalarından kendini korumak isteyen hastaneler euro kuru üzerinden işlem fiyatı vermektedir.

Bunun yanı sıra TL olarak ödeme alan yerlerde mevcut olup işlemlerin özelliğine göre fiyat belirlenmektedir. Gülüş tasarımı işlemlerinin maddi bir maliyeti olmasının yanında yapılan işlem sonrası yapılacak bakımlar da bir o kadar önemlidir. Kullanıcının kendisinin takip etmesi gereken aşamalar düzenli temizliğini yapmak ve kontrole gitmesiyle yeterli kalacaktır.

Yapılan her müdahaleden sonra her kullanıcının öğrenmek istediği konulardan biri olan kullanım süresi için bu konuda çeşitli yorumlar olsa da, uzmanlara göre ömür boyu sürecek tedavi olduğu söylenmektedir.

Tedavi süresi de işlem bedeli gibi değişiklik gösterebilmekte olup eğer bir ortodonti tedavisi yoksa süre 1-30 gün arasında olmakla beraber, ortodonti tedaviye ihtiyaç duyulması halinde 6 ay ile 1,5 yıl arasına çıkabilmektedir.

Sadece estetik değil sağlık olarak da kendinize yapacağınız gülüş tasarımı yatırımını genel hatları ve hakkında merak edilenlere ışık tuttuğumuz yazımız bu şekilde olup uygulama olarak şuan ülkemizde pek çok hastane doğru ve başarı bir şekilde bu hizmeti sağlamaktadır.

Cevap bırakın