İmplant, en sağlam diş tedavilerinden biridir. Hastanın ağzında eksik olan dişlerin tamamlanabilmesi için yapay diş kökü yerleştirilmesi işlemidir. Bu diş kökleri kesinlikle titanyumdan olmalıdır. İmplant tedavisinin iyi bir şekilde sonuçlanabilmesi adına dikkat edilmesi gereken birçok farklı konu vardır.

İmplant Tedavisi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İmplant tedavisi oldukça ciddi bir işlem olarak insanların karşısına çıkmaktadır. Normal diş tedavilerine göre biraz zorlu bir süreçte yapılan implant tedavisinin sonrasında hastaların dikkat etmesi gereken durumlar olmaktadır. Çünkü ameliyat sonrası yaranın iyileşmesi ve kişinin canının acıması ile ilgili olaylar bu davranışlara bağlı olacaktır. İmplant sonrası süreçte dikkat edilmesi gereken kurallara aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

Sıcak – Soğuk İçecek: Hastanın ameliyattan sonraki ilk 2 saat bitene kadar, hiçbir şey yememesi ve içmemesi gerekir. Aksi takdirde çok yeni olan yara ile ilgili sıkıntılar yaşanabilir. Sıcak – Soğuk içecekler konusunda ilk 24 saat boyunca tüketilmemesi gerektiği bilinmelidir. Bu süreye ek olarak yaranın tam anlamıyla iyileşmesine kadar daha çok ılık içecekler tercih edilmelidir. Ağız Gargarası: Doktorlar tarafından önerilen antibakteriyel ağız gargarası ile birlikte ağızda bakteri oluşması engellenebilir. Bu sayede ameliyatın başarısı da arttırılmış olur.

Soğuk Uygulama: Ameliyattan sonraki ilk 48 saat boyunca ameliyat bölgesine soğuk uygulama yapılması ağrı ve acı oluşumunu engelleyecektir. Buna ek olarak o bölgenin şişmesi ve kanaması da büyük oranda azalacaktır. Bu işlemi yaparken direkt olarak yanağa buz temas ettirilmesi doğru değildir. Buzun üzerine peçete gibi bir şey koyarak ameliyat bölgesinin dış kısmından yanağa temas ettirilmelidir. Ayrıca; Bu işlem kesinlikle aralıklı olarak yapılmalıdır.

İlgili Link : İmplant Çeşitleri

Diş Fırçalama: Dişin çürümesine veya zarar görmesine en büyük neden diş fırçalamamaktır. Eğer diş fırçalama alışkanlığı olmayan biriyseniz, ameliyattan sonra bu alışkanlığı kazanmanız gerekir. Aksi takdirde ağız sağlığı olmayacağı için çeşitli sorunlar ile karşı karşıya kalacaksınız.

Beslenme Şekli: İmplant tedavisi olan bir kişinin sert şeyleri yemesi oldukça yanlıştır. Daha çok ılık ve sıvı besinler tüketmelidir. Hastalar, kesinlikle iyi beslenmelidir çünkü vücut direnci düşürülmemelidir. İmplant yapılan bölge ile yemek yememeye dikkat etmek amacıyla, daha az yemek yemek yanlış bir düşüncedir.

Sigara Kullanımı: Sigara kullanan bir kişinin ağzında bulunan organizmalar, kullanmayan kişilere göre daha fazladır. Özellikle implant tedavisinden sonraki ilk 48 saat boyunca sigara tüketilmemelidir. Buna ek olarak alkol tüketiminin de zararlı olduğu bilinmektedir. Sigara kullanımı implant tedavisi gören bölgenin enfeksiyon olma oranını artıracaktır. Mümkünse tedaviden sonraki 48 saat değil, daha sonrasında da tüketilmemesinde fayda vardır.

İlaç Kullanımı: İmplant tedavisi yapan diş hekimi hastasına kullanması için ilaç verecektir. Verilen bu ilacın kullanımına dikkat edilmelidir. İlaç kullanımı, ağızda bulunan yaranın iyileşmesi için en önemli etkenlerden biri olarak gösterilir.

Cevap bırakın