Dişlerimiz vücudumuzun tüm yükünü çektiği için sağlığını ve bakımını ihmal etmeyelim. Dişlerde yapılacak olan küçük bir ihmalle ilerleyen zamanlarda daha büyük sorunlar olarak başınıza iş açacaktır. Onun için sağlığınızı ertelemek yerine yakınınızda olan Ortodonti Doktoruna yapacağız bir ziyaretle iyileşmeniz için bir adım atmış olacaksınız.

Çene ve dişlerinizle ilgili sorunlara en iyi çözümler Ortodonti Doktoru olacaktır. Çeneyle ilgili sorunlarınız kısa zamanda çözüme ulaşacaktır. Dişle ilgili sorunlarınız sizin Ortodonti Doktorunun verildiği randevuya zamanında gitmeniz ve başlayan tedaviye devam ettirmeniz açısından çok önemlidir. Dişle ilgili görünüm sorunlarınızı en iyi çözümü diş telidir.

İlgili Link: Diş Teli Tedavisi

Gelişen teknoloji sayesinde diş telleri şimdi daha rahat ve çok çeşitleri vardır. Bu çeşitlerin içinde görünmez teller bile var ismi ise Lingual ortodonti; Dişlerde olan çarpık ve bozuklukların düzeltilmesi için kullanılan estetik ve şık diş telidir. Halk arasında bilinen adı ile şeffaf tel veya görünmez tel olarak bilinir.

Lingual Ortodonti Sağlığa Zararlı mıdır?

Genelde yeniliklere karşı mutlaka olumsuz sözler olduğu gibi Lingual tel zararlı diye ön yargılar vardır. Aslında takılan teli ne kadar iyi kullanırsa ve bakımı ihmal edilmezse o kadar çok hastaya faydası olacaktır. Temizliğine dikkat edildiği sürece Zararlı değil diş düzletilmesi için çok faydalıdır.

Çocuklara verilecek eğitimler arasında mutlaka diş fırçası ve diş ipi kullanılmasını öğretmelidir. Böylece çocuklar kazanmış oldukları basit ama çok işe yarayan deneyimler sayesinde diş tellerinin bakımında hiç zorlanmayacaktır.

Diş telleri takıldıktan sonra dişlerin gelişimi ve dişlerin telle uyumu takip edilir. Yapılan bu tedavinin tamamlanma süresi 1 yıl veya duruma göre 2,5 yıl arasında olmaktadır.

Lingual Ortodonti Kimlere Uygulanır?

Lingual Ortodonti tedavisi yaş ve kişi gözetilmeden diş sorunu olan herkese yapılabilir. Özellikle toplumda yeri olan konuştuğu zaman dişlerinden dolayı rahat olarak konuşamayan kişilerde diş teli yaptırmak ister. En çok meslek olarak diş teli yaptırmak isteyenler ;Öğretmenler, Müdürler , Sanatçılar tarafından ilgi görmektedir.

Diş gıcırtısı, estetik kaygısı alt ve üst çene problemleri, öne doğru kayma sorunu yaşayanlara Lingual Ortodonti tedavisi uygulanır. Diş telleri kişinin ağız yapısının alınan ölçüsüne uygun olarak yapılır. Diş telleri dişin iç kısmına yerleştirmesi, görünüşü etkilemediği için sıkça tercih edilmesinin nedeni olmaktadır.

İlgili Link: Lingual Ortodonti Süresi

Lingual Ortodonti Tedavisi Neden Olmalı

Diğer diş tellerine göre daha estetik olması sebebiyle daha çok ilgi çekmesiyle birçok kişi Lingual tercih etmektedir. Diş telleri takıldıktan sonra diş temizliğine daha çok önem verilmelidir. Diş ipliği, fırça, gargara ile bakım yapılarak ağız temizliği sağlanmalıdır. Fırça ortodonti tedavisine en uygun olanı tercih edilmelidir.

Diş telleri nedeniyle alerjiye neden olacak bir durum olmaz. Lingual diş teli laboratuvar tarafından çok temiz ortamda yapılmaktadır.

Diş telleri yapılırken kişinin yüzüne uyumu, gülümsemesi, kişinin yaşına uygun ve dişlerin durumunu dikkate alınarak yapılır. Böylece kişi diş teli kullanmaya başlayınca bir sorun çıkmaz.

Cevap bırakın