Porselen Diş Kaplama

Porselen Diş Kaplama

Porselen diş kaplama kişinin dişlerinde oluşan estetik kaygılardan kurtulmasına yardımcı olan ve daha güzel bir gülüş meydana getiren diş hekimliği uygulamalarından biridir. Estetik açıdan dişlerin daha etkili bir görünüme kavuşmasına yardımcı olan bu uygulama, uzman hekimler tarafından gerçekleştirildiğinde başarı oranı oldukça yüksektir. Dişlerde bulunan kozmetik kusurların giderilmesinde etkili olmasının yanında uzun ömürlü yapısı ile öne çıkar. İnce bir kabuk biçiminde dişlere uygulanır ve yapılan işlemler sonrasında oldukça estetik bir diş yapısı meydana getirir.

Porselen Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Porselen diş kaplama uygulamasından önce ilk olarak hastanın görüşlerine ve isteklerine başvurulur. İstekler ve talepler doğrultusunda en başarılı görüntünün elde edilmesi için gerekli planlamalar yapılır. Çene yapısına bağlı herhangi bir problem olması durumunda porselen kaplama ile bu tür problemleri gidermek mümkün olmayabilir. Dişlerin porselene kaplamaya uygun olduğuna karar verilmesinin ardından işlemlere başlanır.

Porselen kaplama kalıcı bir şekilde dişlere yapıştırılmadan önce uzman hekim tarafından gerek renk gerekse de kalıbın diş yapısına uygun olup olmadığı konusunda bir prova yapılır. Kalıbın uygunluğuna karar verilmesinin ardından sıra bitim aşamasına gelir. Uygulama sonrasında en başarılı sonucu elde etmek için gerekli görüldüğü taktirde kaplama tekrar kesilerek şekillendirme yapılır. Bunun yanında kaplamanın rengi de yine duruma göre uygulama sırasında dişlere uygun bir şekle getirilmek için farklı çalışmalar yapılabilir.

İlgili Link : Diş Kaplama Çeşitleri

Diğer yandan uygulama sırasında dişler öncelikle üzerlerinde bulunan yabancı maddelerden arındırılarak temizlenir. Daha sonra diş yüzeyi kazınır ve pürüzlü bir hale getirilerek yapıştırma sırasında maksimum başarıya ulaşılması sağlanır. Ayrıca porselene diş kaplama uygulaması sırasında özel bir yapıştırıcı kullanılır. Bu yapıştırıcı ile kaplama dişler üzerine yerleştirilir. Kaplamanın dişin üzerine tam olarak oturtulmasının ardından özel bir ışın yardımı ile yapıştırıcı içerisinde yer alan moleküllerin harekete geçmesi sağlanır ve bu şekilde kaplama parçası başarılı bir şekilde dişlere yerleştirilmiş olur.

Kaplama işlemi sırasında son aşama ise dişler üzerinde oluşan yapıştırıcı madde fazlalıklarının temizlenmesidir. Bunun ardından ise ısırma provası gerçekleştirilir ve eğer gerekirse kaplama üzerinde son rötuşlar yapılır. Porselen kaplama uygulaması sonrasında yapılan işlemin ağzı ve diş etlerini nasıl etkilediği konusunda incelemelerde bulunmak için hasta 2 hafta sonra muayeneye çağrılır.

Porselen Diş Kaplama Sonrasında Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Porselen diş kaplama uygulaması sonrasında her hastanın bazı hususlara dikkat etmesi gerekir. Bu şekilde yapılan işlemin daha başarılı olmasını sağlamak ve işlem sonrasında istenmedik sorunlarla karşılaşmamak mümkün olur. Porselen diş kaplama tedavisi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? daha yakından göz atalım.

  • Kaplama işlemi sonrasında ağır bir iyileşme süreci yaşanmaz. Ancak hastanın en az bir hafta kadar aşırı sıcak ya da soğuk yiyecek ya da içecekler ile beslenmemesi gerekir.
  • İşlemler sonrasında hasta çok hafif derecede ağrı ile karşı karşıya kalabilir. Ancak bu durumda herhangi bir ağrı kesici ile yaşanan ağrıyı durdurmak mümkün olur. Genelde ağrı ya da acı hissi gibi durumlar için uzman doktor tarafından tavsiye edilen ağrı kesiciler kullanılır.
  • Bunların yanı sıra çok zor çiğnenen ya da aşırı yapışkan olan gıdalardan uzak durulması gerekir.
  • Operasyon sonrasında hasta günlük hayatına geri dönebilir. Ertesi gün işine geri dönmesi de mümkündür. Hatta isteğe bağlı olarak tedavi sonrasında dahi hasta direkt olarak işine gidebilir.

Porselen Diş Kaplama Ömrü

Porselen diş kaplamanın ömrünü uzatmak tamamen hastanın kendisine bağlıdır. Yaklaşık olarak 10 yıl gibi uzun bir süre porselen kaplamalar varlığını devam ettirse de bu sürenin uzatılması için gerekli ağız ve diş sağlığı bakımının aksatılmaması gerekir. Porselen kaplamalar da doğal dişler gibi zamanla sararabilir ya da bozulabilir. Bu doğal bir süreç olmakla beraber ortaya çıkabilecek olumsuz etkileri en aza indirgemek amacıyla dişlerin her gün düzenli olarak fırçalanmasında ve her gün diş ipi kullanılmasında yarar vardır. Bunun yanında diş fırçalama işlemi sonrasında yine kaliteli bir ağız gargarası kullanmak da etkili olur. Diğer yandan porselen kaplama sonrasında asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durulması ya da çok fazla tüketilmemesi aynı şekilde porselenlerin ömrünün uzamasına yardımcı olur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.