Şeffaf Diş Plağı teknolojinin gelişmesi ile beraber sağlık alanında yaşanan önemli uygulamalardan biridir. Özellikle diş sağlığının önem kazandığı günümüzde insanlar diş sağlığını korumak amacıyla belirli aralıklarla diş hekimlerine başvururlar. Özellikle ciddi diş bozukluğu bulunan kişiler bu sorunu gidermek için ortodontik tedavi yani tel tedavisi denilen uygulamayı kullanırlardı.

Diş bozukluğu bulunan kişilerin eskiden kullandıkları bu yöntemin yerini günümüzde şeffaf plaklar almıştır. Teknolojinin bir yansıması olan bu ürünler görünmez bir şekilde dişleri sarar. Dişlerin ileri geri yukarı aşağı ya da sağ sol yönünde bozuklukları bu şeffaf teller sayesinde giderilir. Ayrıca telve braket takmak istemeyenler bu şeffaf telleri kullanarak ağız sağlığına kavuşabilir. Şeffaf Turner kişiye özel bir şekilde hazırlanır. Dışarıdan bakan kişiler bu plakların farkına varmaz.

Şeffaf Diş Plağı Tedavi Süreci Nasıl Gerçekleşir?

Şeffaf diş tedavisine başlamak isteyenler öncelikle alanında başarılı bir klinik seçmeleri gerekir. Diş problemleri yapılan ağız içi muayene sonrası belirlenir. Alınan ölçüler ile birlikte kişilerin dişleri bilgisayar ortamına aktarılır. Buradan dişler daha iyi yakından görülür ve alınan ölçüler doğrultusunda plaklar hazırlanır. Daha çok plaklar hazırlanırken sert plastik olarak adlandırılan şeffaf plaklar kullanılır.

İlgili Link: Diş Taşı Tartar Nedir

Kişinin diş yapısına özel olarak hazırlanan plaklar belli bir süreden sonra değiştirilerek yerine yeni plaka takılır. Plakların değiştirilmesi ile beraber dişlerde zaman içerisinde istenilen simetriye ulaşır. Tedavi sürecinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise plan ağız içerisinde belli bir saat yani 22 saat civarı takılması gerekir.

Şeffaf Plak Kullanmanın Avantajları

Sürekli dışarıda topluluk içerisinde olan ve çalışan kişiler yaşadıkları diş sorunlarına şeffaf plaklar kullanarak düzeltmeye çalışırlar. Bu nedenle şeffaf plakların en önemli avantajı görünmez olmalarıdır. Kullanan kişiler söylemediği takdirde kimse ağız içerisinde şeffaf plan olduğunu fark etmeyecektir. Yöntem diğer klasik yöntemlere göre daha başarılı bir şekilde ilerler ve sorunların giderilmesinde etkili bir role sahiptir.

Şeffaf plak kullanıcıları dilediği her yiyeceği yiyebilir gerekirse plaklarını çıkararak günlük rutin çalışmalarına ve yeme-içmelerine devam edebilirler. Klasik yöntemler kullanılırken dişler üzerinde roket olduğundan dolayı kişiler diş eti rahatsızlığı da yaşamaktaydı. Fakat şeffaf plaklar sayesinde dişler düzenli bir şekilde fırçalanabilir bu nedenle da herhangi bir problem yaşanmaz.

Kimler Şeffaf Plak Kullanabilir?

Ağız içerisinde ciddi iskelet problemi bulunmayan kişilerin çoğu şeffaf plak tedavisinden yararlanabilirler. Ağız içi diş sorunu bulunan ve 12 yaşın üzerindeki tüm hastalar bu tedavi yöntemi ile dişlerini daha sağlıklı bir görüntüye kavuşturabilirler.

Cevap bırakın