Estetik Diş Hekimliği

Estetik diş hekimliği uygulamaları ile en doğal aksesuarlarımız arasında yer alan dişlerimizin, daha sağlıklı ve estetik bir hale getirilmesi için birçok çalışma yapılmaktadır. Bir yandan ihtiyaç duyulan diş tedavisi tamamlanırken, diğer yandan da estetik dişlere ve doğal olarak gülüşe sahip olmak estetik diş hekimliği uygulamaları ile mümkün olmaktadır.

Diş tedavileri arasında en sık uygulanan tedavi yöntemlerinden biri olan diş dolgularının, geçmiş yıllarda amalgam ve altın gibi farklı maddeler kullanılarak yapıldığını bilmekteyiz. Bu tip dolguların kısa süre içerisinde dişlerde renk bozukluğuna sebep olması, dişlerin tedavi edilmiş olmasına rağmen estetik bir bozukluğun ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Diş tedavileri arasında en sık uygulanan tedavi yöntemlerinden biri olan diş dolgularının, geçmiş yıllarda amalgam ve altın gibi farklı maddeler kullanılarak yapıldığını bilmekteyiz. Bu tip dolguların kısa süre içerisinde dişlerde renk bozukluğuna sebep olması, dişlerin tedavi edilmiş olmasına rağmen estetik bir bozukluğun ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Diş hekimliğinde kullanılan yeni nesil kompozit ve porselen malzemelerle yapılan estetik uygulama yöntemleri sayesinde, artık diş tedavisi gerçekleşirken diğer yandan da natürel dokunuşlarla daha sağlıklı ve estetik bir görüntü elde etmekte mümkün olmaktadır.

Diş tedavisi için ihtiyaç duymayan ancak estetik görüntü elde etmek isteyenler için de yapılan bu uygulamalar, uygulama aşamasında lazer teknolojisinin klinikte kullanılarak hastanın ağız içi konforunu artırmaktadır. Aynı zamanda tedavi kapsamında iyileşme sürecine daha fazla katkı sunan estetik diş hekimliği uygulamaları, bunların dışında farklı birçok avantajda sunmaktadır.

Bu uygulamaların temelinde, diş hekimliğine ait farklı branşların bir arada yapabilecekleri uygulamalar yatmaktadır. Kullanılan uygulamalarla diş tedavisi yapılarak sorunların ortadan kaldırılması mümkün hale gelse de, uygulamanın temel amacı daha sağlıklı görünüme sahip olmaktır.

Estetik diş hekimliğinde kullanılan uygulamalardaki temel amacın estetik bir görünüme sahip olmasının yanında tedavi edici amaçlarda taşımaktadır. Bu sebeple, diş tedavisini estetik yöntemlerle yaptırmak isteyenler tarafından tercih edilmektedir.

Estetik Diş Hekimliği Uygulamaları Nelerdir?

Uygulanan yöntemler, farklı aşamalardan oluşmaktadır. En olumlu sonucun alınabilmesi için, aşağıda yer vereceğimiz uygulamaların doğru bir şekilde yapılması gerekir. Bunun için her şeyden önce, iyi bir ön çalışma ile birlikte tasarımsal çalışmalara da önem verilmesi gerekir.

Gülüş Tasarımı

Uygulamanın aşamalarından biri olan gülüş tasarımı aşamasında, her şeyden önce hastanın beklentileri dikkate alınarak uzman tavsiyesi ile iyi bir gülüş tasarımının yapılması gerekmektedir. Buna göre estetik bir görüntünün elde etmesi sağlanırken, doğallıkta geri plana atılmamalıdır.

Gülüş tasarımının en temel amacı, en iyi gülüşü planlamak olmalıdır. Bu tasarıma dahil olan çalışmalarda sadece dişler üzerinde estetik müdahaleler değil, aynı zamanda diş etlerinin genel durumu da dikkate alınarak yapılacak uygulamalara dahil edilmesi sağlanmalıdır.

Gülüş tasarımında dişetlerinin seviyesi çalışmaları, implant teknikleri, porselen laminat vener ve beyazlatma teknikleri yapılacak uygulamaya göre ayrı ayrı ya da bir arada kullanılabilecek tekniklerdir.

Kişinin yaşına, dudak şekline, cinsiyetine, yüz şekli ve diş dizilimine bağlı kalınarak, en iyi gülüşün elde edilmesi gülüş tasarımı için önemli unsurlar arasında yer almaktadır.

Dişeti Şekillendirme

Estetik diş hekimliği uygulamaları arasında en verimli sonucun alınabilmesi için gerekli olan bir diğer uygulama, dişeti şekillendirme uygulamasıdır. Birçok insanın gülerken dişetinin görünmesi, bu uygulamanın estetik anlamda gereklilikleri arasındayken, diş sağlığı açısından da önem arz eden uygulamalar arasında yer almaktadır.

Estetik diş hekimliği uygulamalarını bir bütün halinde düşünürsek, gerçek estetik görüntünün elde edilmesi için dişetleri üzerine uygulanacak tedavi yöntemlerinin mutlaka sürece dahil edilmesi gerekmektedir.

 

Blenching – Diş Beyazlatma Uygulaması

Diş estetiği denildiğinde, hiç şüphesiz ki akla ilk gelenlerden biri bembeyaz sağlıklı dişler gelmektedir. Estetik uygulamalarında mutlak çalışma yapılması gereken diş beyazlatması, dünya genelinde en fazla kullanılan diş estetiği yöntemleri arasındadır.

Zira birçok insanın sağlıklı diş ve dişetlerine sahip olmasına rağmen, dişlerin her zaman istenilen beyazlıkta tutulması mümkün olmamaktadır. Bu nedenle estetik diş hekimliği uygulamalarının önemli aşamalarından biri olan diş beyazlatma uygulaması, estetik görünüme kavuşmanın en temel çalışmalarından biridir.

Bugüne kadar uygulanan blenching uygulamalarında herhangi bir komplikasyonun ortaya çıkmaması, bu çalışmanın güvenilirliğine dair önemli işaretlerden biridir. Hızlı bir şekilde yapılabilecek bu uygulamanın pratik olması da, kısa sürede memnuniyet sağlaması sebebiyle tercih edilmesine neden olmaktadır.

Diş İmplantları

Diş estetiğinin en önemli uygulamalarından biri olan İmplantlar, aynı zamanda diş tedavisinin en iyi uygulamaları arasındadır. Eksik dişlerin en sağlıklı ve gerçeklik hissiyatı verecek şekilde yapılabildiği en iyi uygulama, İmplant çalışmaları olmaktadır.

Eksik dişlerin olduğu bölgede çeneye yerleştirilen ve diş kökü görevi gören sağlıklı vidalama yöntemiyle yapılmaktadır. Titanyum gibi diş dokusuna en yakın hissiyatı veren malzemelerle üretilen implant dişler, bu vidalar yardımıyla ağız içine monte edilmektedir.

Son derece sağlıklı ve sabit yapıda olması, diş tedavilerinde en az sorunla karşılaşılan yöntemler arasında yer almasını sağlamaktadır. Aynı zamanda istenilen görünüme kavuşabilmek için tercih edilebilecek en ideal uygulamalardan biri olması sebebiyle, diş implantları her geçen gün daha fazla tercih edilmektedir.

Porselen Kronlar

Daha çok kaplama olarak bilinen bu uygulama, metal malzeme üzerinde personel malzemenin kaplanmasıyla elde edilmektedir. Estetik diş hekimliği uygulamalarında implant tedavi yöntemlerine göre daha az maliyete sahip olması sebebiyle, tercih edilen yöntemlerden biri olmuştur.

Günümüzde diş tedavi yöntemlerinde gelinen teknolojik nokta sonrasında, personel kronlar artık metal desteksiz olarak üretilebilmektedir. Yeni nesil kron uygulamalarında yapılan dişlerin, tümüyle porselenden yapılması mümkündür.

Kompozit Bonding

Yüksek yoğunluğa sahip bir ışının uygulanmasından yardım alınarak dişlerin dentin tabakası ve diş minesine uygun malzemelerin uygulandığı bir yöntemdir. Estetik diş hekimliği uygulamaları arasında oldukça doğal sonuçların yakalanmasına imkân veren uygulama, diş ve diş çevresi unsurları estetik açısından tamamlayıcı niteliktedir.

Porselen Laminat Vener Uygulaması

Bilinmeyen her şeyin insanları korkuttuğu gibi, kanal tedavisi de eğer o kişiye daha önce uygulanmadıysa korkuya sebep olabilir. Hastalar bu tedavinin çok ağrılı bir tedavi olduğunu düşünebilir ancak bu doğru değildir. Dolgu tedavisinde yaşanan ağrıdan daha fazla bir ağrı yaşanmayacaktır.

Kanal tedavisi sırasında bölgeye lokal anestezi uygulanır. Diş hekiminin uyguladığı bu lokal anestezi işlemi sayesinde ağrı ya da acı en az seviyede hissedilir. Ancak az da olsa ağrı hissedilmesi normaldir. Hastaların tedavileri sırasında uygulanan işlemlere bağlı ağrının en az düzeyde hissedilmesi için gereken tedbirler alınsa dahi, yine de en az seviyede de olsa ağrı ve rahatsızlık hissi yaşanabilir. İşlemin yüksek başarı oranı düşünüldüğünde, yaşanan bu hafif ağrı kabul edilebilir bir ağrı olacaktır.

Inlay/Onlay

İndirekt dolgular şeklinde de bilinen uygulama, porselen ya da kompozit malzemeler kullanılarak dişlerdeki yapısal bozuklukların giderilmesi ya da diş çürüklerinde dolgu yapılması suretiyle kullanılır.

Laboratuvar ortamında özel teknikler kullanılarak hazırlanan bu uygulama, estetik diş hekimliği uygulamaları arasında tamamlayıcı yapıdaki tedavilerden biridir. Tedavi gerektiren dişlerin dolgu yöntemiyle tedavi edilmesiyle birlikte, estetik görünüme de katkı sağlamaktadır.

Yukarıda saymış olduğumuz diş hekimliği estetik uygulamaları , tedavi amaçlıda kullanılan uygulamalardır. Buna bağlı olarak uygulamaların tamamı ayrı ayrı kullanılarak hastanın beklentileri karşılanırken, bir bütün halinde birbirini tamamlayıcı şekilde uygulanarak ciddi bir estetik görüntü sağlanabilir.

Uygulama aşamasında kullanılan bu yöntemler, diş estetiği teknolojisinin gelişmesiyle birlikte sağlıklı olduğu kadar, ana dişlerin hassasiyetine yakın bir kullanım imkânı sunmaktadır. Doğru merkezde doğru uzman seçimiyle yapılacak diş estetiği uygulamaları, muhteşem bir estetik görünüm kazandırarak sağlıklı gülüşler sağlamaktadır.

Yapılan uygulamaların tedaviye yönelik özellikleri, ağız ve diş sağlığı bakımından büyük yarar sağlamaktadır. Elde edilen estetik görüntünün yanı sıra ağız kokusu gibi olumsuzlukların giderilmesi için de, ayrı bir önem taşımaktadır.

 

× Whatsapp Destek