Elbette ki şiddetli bir şekilde diş ağrısı çekmek, hemen herkes için tam bir kabus durumudur. Bundan dolayı şiddetli diş ağırı sorunlarında ne yapılmalı? Tarzındaki sorularla sıklıkla karşılaşmak da mümkün olmaktadır. Tam da bu noktada şiddetli diş ağrısının ne olduğu, bu tür ağrılarının sebeplerinin neler olduğunu bilmek şarttır!

Şiddetli Diş Ağrısı Nedir?

Özellikle geceleri kendini gösteren diş ağrısı herkesin korkulu rüyasıdır. Diş ağrılarının çeşitlerine baktığımızda birincisi; ciddi bir problem yaratmayan dönemsel olarak kendini gösterebilen, bazen alerjik bazen küçük bir tahriş olma durumunda kısa süreli gerçekleşen ağrılardır. Bu ağrılar evde tedavi edilebilir. Bazen bir kesici ile bu ağrılardan kurtulmak mümkündür. Bazen de hiç ağrı kesiciye gerek duymadan bu ağrıların kendiliğinden geçtiği görmekteyiz. Ancak İkinci olarak karşılaştığımız diş ağrıları daha şiddetli ağrılardır.

Şiddetli diş ağrısı nedir? Dişin içinde pulpa dediğimiz yumuşak bir doku mevcuttur. Bu pulpa; sinirler, dokular ve kan damarları ile doludur. Pulpa sinirleri çok hassastır. Bu sinirlerin zarar görmesi şiddetli ağrılara neden olabilir. Şiddetli diş ağrılarını önemsemek gerekir. Tedavi edilmeme durumunda dişin çürümesi kaçınılmaz olur ve dişiniz çekilebilir. Ayrıca bu sinirlerin çok hassas olması tedavi edilmemesi durumunda vücudun kalan bölümünde de farklı sorunlara yol açabilir.

Şiddetli Diş Ağrılarının Nedenleri Nelerdir?

Şiddetli diş ağrılarının çözümünden önce nedenlerini araştırmak çok daha doğru olacaktır. Nedenleri araştırılan diş ağrılarının tedavi yöntemleri daha kısa sürede belirlenerek çözülebilir. Şiddetli diş ağrılarının nedenleri nelerdir? Burada ki sinirlerin çok hassas olmasından dolayı birçok neden diş ağrısına sebep olmaktadır. Bazen ağızdaki bakterilerin oluşturduğu enfeksiyondan kaynaklanabildiği gibi bazen de diş çatlağı ya da kırık bir diş olabilir. Veya daha önce yapılış bir dolgu da oluşan hasar yüzünden ağrı çekebiliriz.

Bir diğer ağrı nedeni ise yirmilik dişlerdir. Bu dişler bazen kendiliğinden çıkamayabilir. Bu durumda küçük bir cerrahi işlem gerekebilir. Yine yaygın görülen ve ağrıya sebep olan bir diğer neden ise diş sıkma veya diş gıcırdatmadır. Bir çok insan dişlerini sıktığının farkında değildir. Çünkü bu dişleri sıkma olayı gece uyurken yaşanmaktadır. Zamanla dişleri fazla sıkmaktan dolayı dişler yıpranabilir ve şiddetli ağrılarla karşılaşabiliriz. Diş hekiminiz diş sıkma probleminizi ortadan kaldırmanız için gerekli gece plağını sizin için hazırlayacaktır

Diş Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Bazı diş ağrıları herhangi bir nedene bağlı olmadan dönemsel olabildiği için zamanla kendiliğinden geçebilir. İçerde herhangi bir hasar olmayan ağrılarda küçük bir ağrı kesici veya bir kaç gün dinlenme ile evde tedavi mümkündür. Ağzı sık sık çalkalamak dişleri rahatlatarak ağrıyı hafifletebilir.

Diş ağrısı nasıl tedavi edilir? Daha şiddetli ağrılarda ise diş hekimi müdahalesi gereklidir. Şiddetli ağrılarınızdan sonra diş hekiminiz sizi muayene edecektir. Bazen dolgu işlemi ile hasar giderilirken bazen kanal tedavisi de gerekebilir. Fiziki koşullarınız dolayısı ile dişhekimine gidecek durumda değilseniz hekiminizden evde sağlık hizmeti talep ederek sizi özel bir ambulans ile aldırmasını sağlayabilirsiniz Geç kalındığında dolgu işlemi dişinizi kurtarmaya yetmeyecektir. Kanal tedavisi ile de kurtarılamayacak dişlerin tedavisi ise o dişi çekerek, implant işlemi yapılır. Diş hekiminizle randevu oluşturarak tedavi yönteminizi belirleyebilirsiniz.

Cevap bırakın