Takma diş kullananlara öneriler konusunda birtakım bilgiler vereceğimiz bu yazımızda, sizler de takma diş kullanımı sırasında nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Tüm diş protezlerinin kendi içerisinde bazı sınırlamaları vardır ve her ne kadar kusursuz bir şekilde tasarlanmış olsalar da gerçek dişlerin yerini almaları zordur. Böyle bir durumda ise takma diş kullananların bazı önemli noktaları gözden kaçırmaması ve buna göre hareket etmeleri gerekir.

Takma Diş Kullananlara Tavsiyeler

Diş protezleri halk arasında takma diş olarak adlandırılır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak ağızdaki dişlerin kaybedilmesi sonucunda kullanılmaya başlana takma dişler, ağızda estetik kaygıların giderilmesinin yanında çiğneme ve ısırma gibi belirli fonksiyonların da sorunsuz bir şekilde yerine getirilmesine olanak sağlar. Ancak diş protezi kullananların bazı önemli hususlara dikkat etmesinde yarar vardır. Diş hastalıklarına karşı korunmak ve protezlerin uzun ömürlü olmalarını sağlamak takma dişlerin bakım ve temizliğinden geçer. Şimdi, takma diş kullananların dikkat etmeleri gerekenler nelerdir? daha yakından bakalım.

Sabit protez kullanan kişilerin her gün en az 2 kez dişlerini düzenli bir şekilde fırçalamalarında yarar vardır. Bunun yanında diş ipi ve arayüz fırçası kullanımı da etkili bir protez bakımı sağlar. Sabit protezlerde bakım düzenli bir şekilde yapılmaması halinde çeşitli diş eti sorunları ve ağızda koku oluşumu gibi istenmedik durumlar ile karşı karşıya kalmak mümkün olur.

İlgili Link: Periodontoloji Hakkında Sık Sorulan Sorular

  • Hareketli protezlerin her yemek sonrasında ağızdan çıkarılması bol su ile temizlenerek steril hale getirilmesi gerekir. Bu temizliğin her yemek sonrasında alışkanlık haline getirilmesi önemlidir.
  • Protezlerin her gün çıkarılarak ayrıca fırçalanması ve üzerinde yer alan besin artıkları ya da plakların temizlenmesi de yine önemli bir konumda yer alır.
  • Ayrıca diş protezlerinin fırçalanmasında özel olarak tasarlanmış olan protez fırçalarının kullanılması gerekir. Yumuşak kıl yapısına sahip fırçaların kullanılması tavsiye edilir.
  • Bunun yanında protezleri aşındıracak ya da protezin kendi cilasını bozacak maddelerin kullanılmamasına özen gösterilmelidir. Bu konuda sabunlu su ya da temizlik için özel olarak üretilen ürünlerin kullanılması faydalı olur. Deterjan, çamaşır suyu ya da buna benzer kimyasallar kullanmamaya dikkat edilmelidir.
  • Diğer yandan protez temizleme tabletleri ile diş protezlerinin haftada en az 2 kez tüm gece boyunca bekletilmesinde yarar vardır. Bu şekilde mekanik temizliğin yanı sıra kimyasal bir temizleme de gerçekleştirilmiş olur.
  • Diş protezlerinin ağızda olmadığı anlarda su içerisinde bırakılmasına özen gösterilmelidir.
  • Protezlerin fırçalanması sırasında düşüp kırılma gibi durumlar ile karşı karşıya kalmamak için yumuşak bir havlu üzerinde fırçalama işlemini yapmak gerekir.
  • Takma diş kullanan her bireyin herhangi bir şikayeti olmasa dahi ortalama 6 ayda bir diş hekimine görünmesi ve gerekli kontrolleri yaptırması da aynı şekilde önemlidir.

Diş Protezi Nasıl Saklanır?

Diş protezlerinin saklanması da bakımı kadar önemli bir konumda yer alır. Bu nedenle diş protezlerini saklarken ilk olarak dikkat edilmesi gereken nemli tutulmalarıdır. Protezlerin şeklini kaybetmemesi adına nemli tutulmaları önem arz eder. Bu nedenle her gece protez diş saklama kutusu içerisine bir miktar protez ıslatma solüsyonu eklenerek protezlerin muhafaza edilmeleri mümkündür.

Diğer yandan diş protezlerinin uyku sırasında çıkarılması gerekir. Gece uyurken protezlerin ağızda istenmedik tahrişler oluşturması muhtemeldir. Bu nedenle uyurken çıkarılmalarında fayda vardır. Bunun dışında protezlerin her zaman kendi saklama kutusunda tutulması steril olması açısından önemli bir konumda yer alır. Bu durum aynı zamanda enfeksiyon problemlerinin de ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Cevap bırakın