Halk arasında yaygın olarak diş çarpıklıklarını düzeltmek için tel kullandığı bilinir. Fakat telsiz ortodonti tedavisi de mevcuttur. Bu tedavi çeşidinde şeffaf plaklar kullanılır. Günümüzde çok tercih edilmektedir. Çünkü teller gibi görüntüyü kötü etkilemez. İstenildiği zaman kolay bir şekilde çıkarmak mümkündür. Plakların yapısı oldukça yumuşaktır. Dolayısıyla asla rahatsız etmez. Konuşmaya etkisi merak edilmektedir.

İlk birkaç günlük alıştırma süresinden sonra hiçbir şekilde konuşmayı engellemez. Hatta zamanla plak taktıklarını bile unuturlar. Su veya ılık içecekler içerken çıkarılmasına gerek yoktur. Fakat kahve, çay ya da şekerli içecekleri içmeden çıkarılması tavsiye edilir. Çünkü sıcaktan dolayı şekilleri bozulabilir. Telsiz ortodonti işlemi gündeme geldiği zaman karşımıza son derece hassas olan bir süreç çıkar.

Telsiz Ortodonti İşlemi

Latince olarak invisalign olarak bilinen telsiz ortodonti işleminde kişiye özel plaklar hazırlanır. Bu plaklar ayda iki kez değiştirilir. Böylece daha iyi sonuçlar alınması sağlanmış olur. Çocuklarda uygulanabilmesi için tüm süt dişlerinin düşmüş olması gerekir. Aynı zamanda en az iki tane büyük azı dişlerinin çıkmalıdır.

Aksi takdirde yapılan işlemden fayda sağlamayacaktır. Tedavi boyunca şeffaf plakları gün içerisinde en az 20 saat takılması zorunludur. Düzenli takarsanız eğer kısa sürede sonuç aldığınızı göreceksiniz.

Telsiz Ortodontinin Kullanıldığı Problemler

Çoğu kişidiş sorunlarının birçoğu için telsiz ortodonti uygulamasını tercih etmektedir. Çünkü kolay bir tedavi yöntemidir. Diş teli takılmadığı için ağızda yara oluşmaz. Yani daha konforlu ve ağrısızdır. Aşağıda bu tedavinin kullanılabileceği problemler hakkında bilgi verilmiştir.

1.Aralıklı Diş Yapısı

Bu hastaların çenelerinde boş alan vardır. Bunun birçok nedeni olabilir. Küçük ya da eksik dişler en yaygın nedenlerdir. Ayrıca çene kemiğinin normalden fazla büyümesi ve dilin ileri ye konumlanması da örnek verilebilir.

2. Örtülü Kapanışlı Diş Yapısı

Üstte bulunan dişlerin alttakileri kapatmasıdır. Genellikle genetikten kaynaklanan bir durumdur. Tedavi edilmediği takdirde diş eti sorunları açığa çıkar.

3. Çarpık Diş Yapısı

Bütün dişlerin çeneye sığmamasından dolayı meydana gelir. Bu yüzden dişler üst üste konumlanmak zorunda kalır. Tedavi edilmezse çürük oluşumu, diz temizleme de zorluklara neden olur.

4.Underbites

Altta bulunan dişlerin öndekileri geçmesi donucu ortaya çıkar. Genellikle alt çenenin çok ya da üsttün az gelişmesinden kaynaklanmaktadır. Ağrılı çene sorunlarına neden olur.

5. Çapraz Kapanışlı Diş Yapısı

Hem alt hem de üst çenenin hatalı konumlanmasından dolayı gerçekleşmektedir. Bunun sonucunda kemik kayıpları olabilir.

Benzer İçerik : Şiddetli Diş Ağrısı Sorunlarında Ne Yapılmalı

Telsiz Ortodonti Uygulamasında Özen Gösterilmesi Gerekenler

Öncelikle belirlenen süre kadar takılması gerekir.  Bunun için sadece yemek yerken ve temizlemek için çıkarmalısınız. Düzenli olarak plaklarınızı bir dış fırçası ve ılık su kullanarak temizlemelisiniz. Böylelikle hiçbir koku oluşmaz. Ayrıca belli aralıklarla kontrole gitmenizde fayda vardır. Şeffaf plaklarda sararmalar oluşması değişme zamanının geldiği gösterir. Eğer sararma olmazsa bile 2 hafta bir değiştirilmesi zorunludur.

Tedavi süresi bitince plaklar çıkarılır. Yerine koruyucu ince teller takılmaktadır. Bunun nedeni oluşabilecek bozulmaları engellemektir. En az iki sene takılmasını hekimler tarafından önerilmektedir. Telsiz ortodonti uygulamasından önce dişlerdeki dolgu ya da çekim gibi sorunların giderilmesi gerekir. Ayrıca diş temizlenmesinin de önemi büyüktür. Bu sayede doğru bir uygulamaya zemin hazırlanmış olacaktır.

Cevap bırakın