Warning: Use of undefined constant videoseo - assumed 'videoseo' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /var/www/vhosts/klinik43.com/httpdocs/inc/header.php on line 78

Warning: Illegal string offset 'seotitle' in /var/www/vhosts/klinik43.com/httpdocs/inc/header.php on line 78
Diş Apsesi Nedir? | Klinik 43

Diş Apsesi Nedir?

Diş Apsesi Nedir?

Gönderi Klinik43 tarafından paylaşılmıştır.

Diş apsesi vücudun herhangi bir yerinde gelişebilen enfeksiyon olarak tabir edilen iltihaplanmalardır. Detaylı Bilgi İçin Videomuzu İzleyebilirsiniz. https://klinik43.com/video/dis-apsesi-nedenleri-ve-cesitleri Diş apsesi nedenleri arasında en sık rastlanılan diş etine yabancı bir cismin batması sonucu vücuttaki lökasit miktarının artmasıdır.

Apse Çeşitleri

Apseler iki çeşittir;
  • Sıcak apse
  • Soğuk apse

Sıcak apse de ateş oldukça yüksektir ve ciddi anlamda ağrı ve özellikle o bölgede zonklama biçiminde ağrı oluşur. Bir veya birçok mikrop apseye sebep olur. Sıcak apse de özellikle şişlik ve sıcağa karşı hassasiyet yüksek düzeydedir.

Soğuk apse ise tüberküloz hastalığında gelişen enfeksiyonla benzerlik gösterir. Bu nedenle soğuk apse tedavilerinde tüberküloz hastalığında kullanılan antibiyotikler kullanılır. Bu nedenle dişte oluşan soğuk apse zamanında tedavi edilmediğinde boyun bölgesinde beze ve lenflerde şişme biçiminde belirti gösterir.