Warning: Use of undefined constant videoseo - assumed 'videoseo' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /var/www/vhosts/klinik43.com/httpdocs/inc/header.php on line 78

Warning: Illegal string offset 'seotitle' in /var/www/vhosts/klinik43.com/httpdocs/inc/header.php on line 78
Diş Dolgusu Çeşitleri Nelerdir? | Klinik 43

Diş Dolgusu Çeşitleri Nelerdir?

Diş Dolgusu Çeşitleri Nelerdir?

Gönderi Klinik43 tarafından paylaşılmıştır.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte sağlık alanındaki gelişmeler de hızla devam etmektedir. Diş hekimliği alanına bu konuda birçok yeni tedavi eklenmiştir. Dolgularda bu yeni gelişmiş tedavilerden biridir. Günümüzde üç farklı dolgu çeşidi bulunur. Bunlar;

  • Amalgam dolgular
  • Kompozit dolgular
  • Porselen dolgular

Amalgam Dolgular

Amalgam dolgu cıva kalay gümüş ve bakır karışımından elde edilir. Genellikle arka dişlerde kullanılır çünkü basınca daha fazla dayanıklıdır.

Kompozit Dolgular

Kompozit dolgular beyaz renkli ve sertleşmesi için kullanılan mavi ışık kullanılır. Buna aynı zamanda lazerle dolgu ışınlı dolgu veya beyaz dolgu da denilir. kompozit dolgular silikon dioksit içeren plastiklerden oluşur.

Porselen Dolgular

Porselen dolgular diş ile en fazla uyumu olan dolgu malzemesidir. Genellikle birden fazla seansta yapılır. Bunun için önce ölçü alınır hastaya geçici dolgu yapılır. Daha sonraki seansta ise laboratuvarda hazırlanan dolgu parçası dişe yapıştırılır ve cilalanır.