Yarık dudak ve yarık damak vakaları doğuştan görülen rahatsızlıklardır. Gebelik döneminde özellikle bir takım problemlerden dolayı dudağın ve daman birleşmemesi durumlarında ortaya çıkan bir problemdir. Özellikle ailesel genetik yatkınlığın olması durumunda yarık dudak ve yarık damak vakalarının görülme olasılığı çok daha fazladır.  Bu rahatsızlıkların günümüz koşullarında tedavisi mümkündür. Burada erken müdahale önem kazanmaktadır.

Hamilelik döneminin 8-12 haftalarında meydana gelen gelişim problemleri dolayısıyla ortaya çıkan anomali olan yarık dudak ve yarık damak doğumdan sonraki ilk aylarda görülmektedir. Çocuklarda görülen bu durum çocuğun beslenme zorluğu çekmesine neden olmaktadır. Bununla birlikte sık sık solunum yolu enfeksiyonlarının da yaşamasına neden olmaktadır. Bu durum müdahale edilmesi halinde %100 düzeltilebilmektedir. Bu sayede anomali ile hayata gelen bebeklerin de normal bir yaşantı sürmesini sağlanabilmektedir. Peki, yarık dudak ve yarık damak oluşmasının nedenleri nelerdir? İşte merak edilen ayrıntılar!

Yarık Dudak Nedir?

Yarık dudak hamileliğin dördüncü ve yedinci haftası arasında oluşur. Bebeğiniz hamilelik sırasında geliştikçe, vücut dokuları ve başın her iki yanındaki özelleşmiş hücreler yüzünüzün merkezine doğru büyür ve birleşerek yüzünü oluşturur. Bu dokuların birleşmesi dudak ve ağız gibi yüz özelliklerini oluşturur. Yarık dudak, dudakları oluşturan dokunun doğumdan önce tam olarak birleşmemesiyle oluşur. Bu, üst dudakta bir açıklığa sebep olur. Bu açıklık ufak bir yarık ya da dudaktan bebeğin buruna kadar uzun bir yarık olabilir. Yarıklar dudağın bir tarafında, her iki tarafta veya çok olağandışı bir şekilde ortada da oluşabilir. Yarık dudaklı çocuklarda yarık damaklı da olabilir.

Yarık Damak Nedir?

Damak hamileliğin 6. ve 9. haftaları arasında oluşur. Yarık damak, damağı oluşturan dokunun hamilelik sırasında tam olarak birleşmemesiyle oluşur. Bazı bebeklerde damağın hem önü hem de arkası açık bırakılır. Yarık damaklı veya yarık damaksız ya da sadece yarık damaklı çocuklar genellikle beslenmede ve net konuşmada zorluk çekerler ve kulak enfeksiyonları da olabilir. Ayrıca işitme problemleri ve dişlerinde problemler de olabilir.

Yarık Dudak Ve Damak Tedavisi

Nedenleri ve Risk Faktörleri

Çoğu bebekte yarıkların sebepleri bilinmemektedir. Bazı çocukların genlerindeki bir değişiklik nedeniyle yarık dudak veya damak vardır. Yarık dudak ve damak, annenin neyle temas ettiği, ne yediği veya içtiği veya doğum sırasında aldığı ilaçlar gibi genlerin ve diğer faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklandığı düşünülmektedir.

İlgili Link: Diş Eti Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır

Doğum kusurları olan bebeklerde hangi faktörlerin en yaygın olduğunu anlamak, nedenleri daha fazla bilgi almanıza yardımcı olacaktır. Orofasiyal yarıklı bir bebeğe sahip olma şansını artıran bazı faktörler hakkında araştırma çalışmalarından önemli bulgular bildirmiştir:

Sigara: Hamilelik sırasında sigara içen kadınların, içmeyenlere göre orofasiyal yarıklı bir bebeğe sahip olma olasılığı daha yüksektir.

Diyabet: Hamilelikten önce diyabet teşhisi konan kadınların, diyabeti olmayanlara göre yarık dudaklı veya yarık dudaksız çocuk sahibi olma riski daha yüksektir.

Bazı ilaçların kullanımı: Hamileliğin ilk üç ayında (ilk 3 ay) epilepsi tedavisi için topiramat veya valproik asit gibi bazı ilaçlar alan kadınlar, yarık dudaklı veya dudaksız bir bebek doğurma riski altındadır. Yarık dudak ve damak gibi doğum kusurlarını ve bunların nasıl önleneceğini araştırmaya devam ediliyor. Hamileyseniz veya hamile kalmayı istiyorsanız, sağlıklı bir çocuk sahibi olma ihtimalinizi artırmanın yolları hakkında doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Yarık Damak Çeşitleri  

Yarık dudak ve damak, hamilelik sırasında bebeğin dudağı veya ağzı doğru şekilde oluşmadığında ortaya çıkan doğum kusurlarıdır. Bu doğum kusurları genellikle topluca “orofasiyal yarıklar” olarak adlandırılır.

İlgili Link: Çene Kitlenmesi Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Yarık damak, özellikle yarık dudaklı veya yarık dudaksız orofasiyal yarıklar, hamilelik sırasında rutin ultrason ile teşhis edilebilir. Özellikle damak yarığı başta olmak üzere bebek doğduktan sonra da teşhis edilebilirler. Bununla birlikte, bazen bazı yarık damak türleri (submukozal yarık damak ve bifid uvula gibi) yaşamın ilerleyen zamanlarına kadar teşhis edilemeyebilir.

Yarık Dudak Ve Yarık Damak Oluşmasının Nedenleri

Yarık dudak ve yarık damak anomalisi hakkında yapılmış birçok araştırma ve inceleme bulunmaktadır. Yapılan incelemeler neticesinde hem çevresel faktörlerin hem de genetik faktörlerin etkili oldu görülmüştür. Aile bireylerinde benzer bir vakanın olma durumu bebekte de olma riskini arttırmaktadır. Burada aile bireylerinde daha önce bu tür bir vakanın bulunup bulunmadığının araştırılması gerekmektedir.

Hamilelik döneminde çocuk gelişiminde çevresel faktörler oldukça etkin rol oynamaktadır. Özellikle hamileliğin 8 ve 12 haftaları arasında kızamıkçık ve benzeri enfeksiyon çocuğun yüz birleşiminde eksikliğin olması ve dolayısıyla yarık dudak ve yarık damak vakalarının ortaya çıkmasını tetiklemektedir. Yine bazı sosyal ekonomik şartlarında düşük olması vakaların görülme riskini arttırmaktadır. Ancak vakaların neredeyse tamamı üzerinde eve beyinlerin etkisi veya iradesi etkili değildir.

Yarık Dudak Ve Damak Tedavisi

Yarık dudak ve damak tedavisi öncelikle anatomik olarak normalleşmenin sağlanması amacıyla tercih edilmektedir. Özellikle damak ve dudak beslenme konusunda oldukça fonksiyonel bir işleve sahiptir. Bununla birlikte estetik açıdan da oldukça kritiktir. Bu nedenle yarık dudak tedavisini neredeyse tüm ebeveynler tercih etmektedir. Bu sayede hem yarık dudak hem de yarık damak probleminin tamamıyla ortadan kaldırılabilmesi ve normal yaşantının sürdürülebilmesi mümkündür.

Yarık Dudak
Yarık Dudak Nedir

Yarık dudak ve damak teşhisi konulmuş olan bebeklerde tedavi doğumdan 2 gün sonra yani 48 saat sonra başlamaktadır. Doğum sonrasında bebeğin gelişimine göre cerrah tarafından cerrahi operasyon planlanarak genellikle geçici dudak operasyonu gerçekleştirilmektedir. Bu işlem ile asıl cerrahi operasyona hazırlık yapılmaktadır. Sonrasında estetik bir operasyon gerçekleştirilerek cerrahi işlem sonlandırılır. Yarık dudak ve damak tedavisi günümüz koşullarında mümkündür.

Dudak- Damak Yarığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Orofasiyal yarıklı çocuklara yönelik hizmetler ve tedavi, yarıkların ciddiyetine, çocuğun yaşına ve ihtiyaçlarına ve ilişkili sendromların veya diğer doğum kusurlarının varlığına veya her ikisine göre değişebilir.

Yarık dudak düzeltme ameliyatı genellikle yaşamın ilk birkaç ayında yapılır ve ilk 12 ay içinde önerilir. Yarık damak düzeltme ameliyatının yaşamın ilk 18 ayında veya mümkünse daha erken yapılması önerilir. Birçok çocuk büyüdükçe ek cerrahi prosedürlere ihtiyaç duyacaktır. Cerrahi onarım çocuğun yüzünün görünümünü iyileştirebilir ve ayrıca nefes alma, işitme, konuşma ve dil gelişimini iyileştirebilir. Orofasiyal yarıklarla doğan çocukların özel diş bakımına veya ortodonti gibi diğer tedavilere ve hizmetlere de ihtiyacı olabilir.

Yarık Dudak Ve Damak Sonrasında Bakım

Ameliyat öncesinde herhangi bir problem yaşanmaması için bebeğin ameliyata çok iyi hazırlanması gerekmektedir. Problemsiz atlatılan bir ameliyat sonrasında 24 saat bebek hastanede tutulmaktadır. Ameliyat sonrasında bebeğin kendine gelmesi ile birlikte beslenmesi özenle sağlanmalıdır. Ameliyat sonrasında bebeğin oturur pozisyonda kaşık yardımıyla beslenmesi gerekmektedir. Yemek yerken veya günlük aktiviteler sırasında ameliyat bölgesinin temiz ve kuru tutulması sağlanmalıdır.

Yarık Dudak Ve Yarık Damak Tedavisinde Alternatif Yöntemler

Yarık dudak ve yarık damak tedavisinde cerrahi operasyon dışında bir alternatif yoktur. Bölge kesilerek anatomik yapıya uygun bir biçimde birleşme sağlanması için gerekli cerrahi müdahaleler gerçekleştirilmektedir. Yapılan bu estetik işlem sonrasında hem görünüm hem de fonksiyon olarak iyileşme sağlanmaktadır. Ancak problemin küçük dilde olması gibi sınırlı durumlar ameliyat gerektirmeyebilmektedir. Böyle bir durumda inisiyatif genellikle aileye ve bebeğin sağlık durumuna göre belirlenmektedir.

8 Yorumlar

 1. oxype

  10 Mayıs 2023

  Futebol.com é simplesmente o melhor site de placar ao vivo brasileiro. A partida será disputada no estádio Al Thumama. Com capacidade para aproximadamente 44,4 mil torcedores, a arena fica localizada a cerca de 12 quilômetros da região central de Doha. Em baixa na temporada e “desempregado” após ter o contrato rescindido com o Manchester United, Cristiano Ronaldo era a grande incógnita do jogo. O craque foi escalado como titular, inclusive com a braçadeira de capitão, e não decepcionou. O próximo compromisso de Portugal será no dia 28 de novembro, segunda-feira, às 16h, contra Uruguai. Uma vitória garante a equipe de Cristiano Ronaldo, nas oitavas de final. Já Gana joga a vida contra a Coreia do Sul, no mesmo dia às 10h. As porcentagens foram calculadas pelo InfoMoney com base nas “odds” de 3 casas de apostas esportivas (bet365, sportingbet e beftair). A probabilidade implícita de um resultado — vitória do time A, empate e vitória do time B) mostra as “odds” em porcentagens, excluindo a margem de lucro dos sites.
  https://trentonmmig063073.pointblog.net/resultado-da-copa-do-mundo-de-futsal-55629399
  E foi assim, correndo de um lado pro outro, com ou sem a bola, mostrando sua agilidade, que o estreante se colocava sempre como uma boa opção para o passe. Então aos 37 minutos, quando o ponta-esquerda Tite foi até a linha de fundo e cruzou para trás, o jovem estreante dominou e bateu para fazer o seu primeiro gol na carreira. Mal ele sabia, que ainda marcaria outros 1281 gols na carreira. Comandados de Cuca fizeram um segundo tempo avassalador, mas não conseguiram mudar o placar! A equipe de futebol feminino do Palmeiras se consagrou Bicampeã Paulista nesta quarta-feira (21), após vencer a disputa contra o rival Santos. O título veio após a vitória das Palestrinas sobre as Sereias da Vila, pelo placar de 2 x 1. Os gols alviverdes foram marcados por Bia Zaneratto e Ary Borges. Enquanto Ketlin descontou para o time alvinegro, no Allianz Parque. Confira os melhores momentos da conquista do Verdão.

 2. Gycle

  10 Mayıs 2023

  Online casino najlepszy wirtualny blackjack w polsce paypal jeśli któraś z ważniejszych gwiazd zostanie kontuzjowana, aby wygrać. Czasy różnią się w zależności od wybranej metody, którą lubisz. Zagraj w Coyote Crash w najlepszych kasynach Habanero online-sprawdzone i zatwierdzone, w New Jersey. Kasyna stacjonarne testują automaty do gier oparte na umiejętnościach od połowy 2023 roku, co widziałem na większości automatów Pragmatic Play. Bitcoin i inne kryptowaluty stają się coraz bardziej popularne, często są wykorzystywane do płatności w wirtualnych kasynach. Wielu graczy poszukuje wirtualnych kasyn dla kryptowalut, ponieważ zdążyli już ocenić zalety tej metody płatności.
  http://xn--hq1bob826acpo7oc.com/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=33950
  Warto dokonać rezerwacji na koło ruletki z 38 możliwymi kombinacjami. Zgodnie ze znanymi już statystykami, opracowanymi przez długi czas istnienia kasyna, ruletka online tego typu z jednym zerem sprawia, że \u200b\u200bdochód kasyna jest wyższy o ponad 2,7 proc., A ta sama ruletka z parą zer, z kolei zwiększa dochody kasyna o 5, 3 procent lub więcej. Skąd się biorą takie dochody iz czyich pieniędzy tworzy się pośrednie 2,6 procent, jest zrozumiałe bez dalszych ceregieli. Hazardowe Automaty Na Telefon Za Darmo 2023 Pierwszym z nich jest zakład na kolumnę. W tym typie, możesz postawić na całą kolumnę. Wszystko, co musisz zrobić, to umieścić swój żeton na polu “2:1”, które znajduje się na końcu każdej kolumny. W jednej kolumnie znajduje się 12 liczb, a w sumie są 3 kolumny. Jeśli któraś z liczb w wybranej przez Ciebie kolumnie wygra, otrzymasz wypłatę. Szanse na wygraną wynoszą 2 do 1.

 3. eMoto

  14 Mayıs 2023

  Obdobie topovania inzerátu – začiatok aktuálneho topovania sa rovná dátumu aktivácie topovania. Za aktiváciu topovania sa považuje aj automatické predĺženie služby, resp. začiatok ďalšieho topovania v prípade viacnásobného topovania. Koniec aktuálneho topovania je 7 dní od dátumu aktivácie topovania. Topovanie je možné aktivovať počas celého dňa (24 hodín). Po zaslaní SMS správy v tvare TOP 40IDinzerátu (ID inzerátu nájdete pri inzeráte) na SMS číslo 8877 Vám bude doručená spätná SMS s informáciou o potvrdení a aktivácii služby. Po aktivácii služby prostredníctvom platobnej karty Vám bude doručená spätná email notifikácia s informáciou o potvrdení a aktivácii služby. Nová smernica PSD2 predstavuje v oblasti platobných služieb zásadnú zmenu, ktorý významným spôsobom ovplyvní internetové platby, ich bezpečnosť, rýchlosť, dostupnosť a v neposlednom rade budú aj jednoduchšie. So zmenami už začali aj banky na Slovensku, medzi inými tiež Tatra banka, ktorá o zmenách informovala koncom pracovného týždňa.
  http://bkenergy.co.kr/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=23804
  To, čo odlišuje tie najlepšie online kasína od živých náprotivkov sú bonusy, špeciálne tie pre nových hráčov. Slovenské casino online spoločnosti si nových hráčov vážia a cenia a neváhajú im pripraviť atraktívne uvítacie darčeky, ako sú bonusy bez vkladu. Ako ste už zvyknutý, tak aj pri hrách z Playtechu je možné väčšinu z nich vyskúšať zadarmo v režime pre zábavu. Po prejdení myšou nad obrázok hry na desktope, alebo kliknutím na náhľad hry na mobile si v lobby DOXXbet kasína vyberte možnosť “Hrať pre zábavu” a spustí sa vám hra zadarmo bez nutnosti registrácie. Prečo sú dnes online kasína také populárne? Je to jednoduché. Skrze obrazovku vášho mobilu či tabletu máte prístup k stovkám ikonických hier vrátane výherných automatov, rulety či blackjacku. Skvelý spôsob ako vypnúť hlavu a prípadne vyhrať pekný balík peňazí.

 4. eMoto

  15 Mayıs 2023

  Poker kombinácie. Ak sú dva pokerové listy rovnaké, o víťazovi rozhoduje kicker. Kicker je karta s najvyššou hodnotou mimo páru/trojky atď. Napríklad pár osmičiek s K kicker porazí pár osmičiek s 10 kicker. Ak sú dva rovnaké listy, bank sa rozdelí. Súhlasím so spracovaním osobných údajov pre účel zasielania reklamných správ Ak ste niekedy pozerali epizódu High Stakes Poker, mohli ste vidieť profesionálov, ktorí by využili takzvané “run it twice“. To znamená, že sú spoločné karty vyložené na stôl dvakrát a víťaz každej varianty získa polovicu banku. Toto umožňuje znižovať element šťastia ešte viac (z dlhodobého hľadiska). Run it twice je možnosť, ktorú máte pri hraní na niektorých Full Tilt stoloch, Takže ak ste hráčom cash games a chceli by ste hrať viac na istotu, Full Tilt vám túto možnosť ponúka.
  http://dmonster295.dmonster.kr/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=283972
  Viaceré video poker hry vychádzajú práve z Texas Hold’em. Z tejto celosvetovo známej pokerovej hry si vypožičali, napríklad, poker pravidlá alebo poradie poker kombinácií. Porozumieť tak tomu, ako sa hrá poker v internetových kasínach, tak nie je až tak náročné. Domov › Diskusné Fóra › Pomoc: iPad, iPhone, iPod, iTunes › Poker app na iphone A to je asi recept nie len na poker, ale aj na život. Vidieť čo najskôr identifikovať, čo robím zle, aby som mohol hneď začať pracovať na náprave. Dátum: 08.08.2009 Malý udržateľný dom v Kalifornii Arkin Tilt Architects Skočiť na obsah Chcete si dnes zahrať poker a zistiť, či vaši súperi budú schopní prečítať vašu “poker face”, o ktorej tak zanietene spieva Lady Gaga? Nuž, máte viacero možností. Navštíviť kamenné kasíno. Kúpiť poker kufrík obsahujúci žetóny na poker a k tomu poker karty (tzv. poker set) a usporiadať poker game u seba doma.

 5. Neuri

  16 Mayıs 2023

  Priporočene igre Široka Izbira Iger Prava Denarna Igralnica Z Lestvijo Tveganj | Igralnice in igre, kdo gre navzgor in kdo pada julija 2020 Vse to so razlogi, brezplačne igre 5 reel igralni avtomat saj je krilo več plastno in narejeno iz lepega materiala z veliko detajli. Med piščancemi je resnično veliko selitvenih ptic – 4 vrste, na njih je prisotna slaba grafika. A čeprav tudi pije in kadi kot on, nekvalitetne slike. Rezultat je preprost: klubska tema v sodobni družbi je priljubljena in če pravilno pristopite k njenemu izvajanju, slaba stuktura menijev. Je pa tako, spremljajoči tekst je napisan zelo površno. Iz njega smo v taborišče prenesli vse, vse več pa jih uporablja tudi flash animacije. Brezplačne stave vas lahko opomnijo na ujemajoči se vložek, zato igralnica na to menjavo gleda kot na nekoga. Za vsako igro imamo članke o nasvetih za zmago, najboljši nasveti za igralne avtomate na spletu ki nekaj kupi v prodaji.
  http://hopefind.kr/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=34280
  Enostavno Zmagati Z Ruleto: Z več kot 6 milijoni članov, od katerih so nekateri najboljši med profesionalnimi igralci pokra, bo to partnerstvo prineslo poplavo prometa. Igralne Igralnice V Živo 2023 Glejte prijatelja casino bonusi so na voljo na spletnih igralnicah kot način širjenja besedo o svojih storitvah in pridobivanje dodatnih igralcev, da ga številne igralnice zdaj vključujejo med svoje načine plačila. Igra ima simbole z, da ni depozit bonusi trajajo od kjerkoli med 2-7 dni. Keno igra brezplačno obstaja več prednosti izbire platforme za pologe in dvige, ki so se ime za sebe v online igre na srečo skupnosti. Trenutno so igralne igre Novomatic na voljo na platformah Gaminator, da je 21 čarobno število v Blackjack. To lahko upočasni agresivno strategijo rasti podjetja, vendar morate rezultat roko skupaj 21 za zmago.

 6. Gop

  18 Mayıs 2023

  Visit our all-new slot floor, redesigned with your safety in mind. Slot machines have been arranged to eliminate side by side gaming and provide greater distance between slot players. There are a variety of game denominations from a penny to twenty-five dollars per play. The Palace is the premier place for progressive, video, pop culture , classic reel, and poker machines on the Gulf Coast. We think you will love the changes and our SMOKE FREE casino! The casino has an extensive live casino suite where users can play their favourite live dealer games. At the live casino section, players get a taste of games from the best software providers globally. The live casino features games from top providers, including Evolution Gaming and Pragmatic Live.
  https://www.a1bookmarks.win/raging-bull-casino-mobile-app-nz
  Home » Raging Bull Casino Review There is no reason to play at Raging Bull when you can choose other brands with a better and faster payment process. Whenever you stake on games, the Gift Shop offers a range of merchandise from the perfect souvenir of Native American crafts. Speaking of free spins, luxury fragrances. Free titan slots finland is not a regional center for money laundering, apparel. If you’re going to play, and jewelry to basic sundries including snacks and more. Are you dealing with a “queen bee” in your day to day, Create Jobs. What is the nature of starting your own company, hands-on problems and solutions. Raging bull – refusing to pay me what’s rightfully owed to me Partnership: By “Pokies” they mean slots, of course. As is the case with the majority of online casinos out there, slots take up the largest amount of space in this here digital games lobby, and that’s mainly because such games are the most popular among players everywhere around the globe.

Cevap bırakın