Yirmilik dişler, neredeyse her insanın ağrısını çektiği bir diş türüdür. 17 yaşından 25 yaşına kadar çıkabilen fakat adı yirmilik diş olan bu dişlerin 30 yaşında da çıktığı gözlemlenmiştir. Çıkarken çektirdiği acı sebebiyle insanların korkulu rüyalarından biri olmuştur.

Yirmilik Diş Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Nadiren yaşanmadığı durumlar olsa bile, her yetişkin insan bir dönem yirmilik diş ağrısı çekmektedir. Yirmilik dişinizin çıktığını anlamak istiyorsanız, yazımızı okumanızda fayda vardır. Aşağıdaki listede yer alan belirtilerin hepsi yirmilik diş ağrısı belirtileridir.

  • Yemek yerken ağzın arka tarafında ağrı hissetme durumu
  • Hem alt hem de üst tarafta bulunan diş etlerinde şişlik ve hassasiyet oluşması
  • Ağzı herhangi bir sebeple açarken zorlanmak veya ağrı hissetmek
  • Yoğun bir şekilde ağız kokusu olması
  • Özellikle çenede olmakla birlikte yüzün arka taraflarında ağrı hissetmek
  • Normalden kat kat fazla baş ağrısı
  • Yemeklerin tadını almakta güçlük çekmek
  • Yutkunurken sıkıntı çekme
  • Lenf bezlerinin şişmesi ve temas halinde acıması

Yirmilik Diş Çekimi Nasıl Yapılır?

Yirmilik diş kendi kendine çıkabilirken bazı durumlarda gömülü kalır. Özellikle yatay bir şekilde gömülü olarak duruyor ise, hastaya inanılmaz derecede ağrı hissettirebilir. Bu yüzden kesinlikle cerrahi çekim uygulanmalıdır. Tabi ki bu çekime karar verilmesi için diş doktorunun muayenesi gerekir.

Yirmilik diş kendiliğinden çıksa bile kısa süre içerisinde çürüyebildiği için hastanın diğer dişlerine de zarar verebilir. Bu yüzden çıkmasında sıkıntı olmasa bile çekim işlemi yapılması gerekebilir. Yirmilik diş çekilmeden önce birçok test yapılmalı ve yanlış müdahale yapılmayacağından emin olunmalıdır.

Doktorun ilk muayenesinden sonra hastanın dişlerine röntgen çekilir ve böylece bütün diş yapısı rahatça görülebilir. Dişin bulunduğu pozisyonu ve yapısına göre uygun çekim yöntemi belirlenir. Diş çekimi genelde yarım saat ile 2 saat arasında gerçekleşir.

Dişin Büyük Kısmı Dışarıdaysa

Diş hekimleri böyle bir durumda lokal anestezi ile diş ve çevresini uyuşturur. Daha sonrasında normal diş çekiminde olduğu gibi kerpeten benzeri bir alet ile çekim gerçekleşir. Yirmilik diş çekimleri arasında en kolay ve acısız olan operasyon çeşidi olarak bu yöntem bilinmektedir.

Diş Gömülü Haldeyse

Dişi gömülü halde olan hastaları genelde daha zorlu bir süreç beklemektedir. Çünkü dişin gömülü olmadığı durumlarda sadece diş çekimi yapılır. Fakat gömülü dişlerde cerrahi operasyon gerekebilir. Bu operasyonun nasıl yapılacağı diş hekiminin yaptığı analize göre değişir. Bu analizin içerisinde hastanın diş pozisyonu ve yapısı bulunmaktadır.

Gömülü dişin çekilmesi için diş etinin açılması ve dişin alınması gerekir. Bazı durumlarda diş direkt olarak alınamayacağı için parçalara ayrılarak alınır. Çok nadirde olsa bazı dişlerin kökü alınmaz, sadece üst kısmı alınır.

İlgili Link : Diş Çekimi Sonrası Ağrı Nedenleri

Eğer cerrahi operasyon ile yirmilik diş çekimi gerçekleştirilecek ise, hastanın ameliyattan önceki son 12 saat boyunca bir şey tüketmemesi önerilir. Ameliyat sırasında az da olsa ağrı hissedilebilmektedir. Gömülü yirmilik diş, alındıktan sonra eğer diş hekimi yapılmasını isterse dikiş atılabilir. Bu durum gerekli görüldüğü zamanlar için geçerlidir.

Yirmilik Diş Çekiminden Sonra Neler Yapılmalıdır?

Yirmilik diş çekimi özellikle cerrahi işlem ile alındıysa daha çok dikkat edilmelidir. Çekimden sonra birkaç saat boyunca bir şeyler içmemek ve yememek gerekir. Buna ek olarak sigara tüketimi de yarayı kötü yönde etkileyecektir.

Yirmilik diş çekiminden sonra o yere konan gazlı bezin en aşağı yarım saat boyunca durması gerekir. Yirmilik diş çekiminden sonra ilk 2 gün boyunca o bölgeye dikkat etmeniz yaranın kolay iyileşmesine ve enfeksiyon kapmamasına yardımcı olacaktır.

Cevap bırakın